Rádi bychom vás po roce opět pozvali na Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět v Roztokách. Festival nebude letos jen o filmech, čeká nás týden plný nabitého programu, který si můžete kompletně prohlédnout tady.
Těšte se na 4 dny plné filmů a debat, 20 projekcí pro školy, 16 filmů pro veřejnost, 2 moderované dokumentární bloky pro rodiče s dětmi, koncert i divadlo. Pro veřejnost promítáme od 11. do 14. 4. 2024 v Hotelu Academic, v Husově sboru a v Café Vratislavka.
Upřímně se těšíme na setkávání u filmů, u někdy náročnějších a někdy lehčích témat, vždy ale v přátelském hovoru a zamyšlení nad lidskými právy.
Potkejme se na slavnostním zahájení festivalu s filmem, debatou a koncertem
Letošní festival zahájíme ve čtvrtek 11. 4. od 18:30 v hotelu Academic humorným snímkem Jiříkovo vidění, s jehož tvůrci si o něm popovídáme v pofilmové debatě. Režisérka Marta Kovářová natočila portrét svého otce Jiřího Svobody, uznávaného fyzika, jenž přichází s „jednoduchým“ plánem na záchranu světa – sjednotit systém zpoplatnění těžby uhlíku. Ačkoliv Marta a Jiří společně objíždějí mezinárodní summity, zdá se, že jejich úsilí nepřineslo po roce žádný pokrok a zůstává pořád jejich soukromou domácí revolucí. Zatímco tahle skutečnost Martu emočně vyčerpává a klade si ji za vinu, Jiří si zachovává flegmatický přístup nejen k otázkám vědy, ale i k životu.
„Cítím jako svoje poslání natočit film, který by mohl rozproudit širší diskusi nejen o otcově konceptu, ale i o tom, co naše putování vlastně odkrývá o vztahu moci (lidí) a nemoci (planety). Kde jsou díry a kde limity?! Proč je to tak zaseklé? Nechť film inspiruje diváky k odvaze pro velké činy, přestože se třeba nyní zdají být neuskutečnitelné.“ – Marta Kovářová (režisérka)
„Myslím si, že ‚standardních‘ přednášek, článků nebo knih na téma ochrany klimatu tady je mnoho. Náš film otevírá téma radikálně odlišným leč hodně přístupným způsobem, takže lidi, kteří o tom nemají čas nebo nechtějí přemýšlet, mají možnost začít. A hlavně se o tom musí začít přemýšlet úplně jinak, než se dosud přemýšlelo. Nepříjemná pravda není to, že máme klimatický problém, ani že jej nedokážeme technicky vyřešit. Onou nepříjemnou pravdou je, že si nejsme ochotni přiznat, že současné postupy, které k ochraně klimatu používáme, k cíli nevedou.“ – Jiří Svoboda (protagonista)
Po debatě zůstaňte s námi a vychutnejte si zážitek z koncertu rockové kapely Budoár staré dámy, jejíž frontmankou je právě režisérka zahajovacího filmu festivalu.
Kapela vznikla v Brně roku 1998. Název si půjčila od své babičky, která tak nazývala svůj pokoj. Stará dáma se stala múzou pro svá vnoučata, která se začala v duu (kytara + kýble) scházet ve sklepě. Protože sousedka preferovala jiný žánr, museli z domu pryč. Jelikož získali víc místa, přibrali i další členy. V sestavě ze 3/5 dámské lámali srdce mužům 10 let a objeli evropský svět. Nyní hrají v sestavě z 1/4 dámské jen – a o to lépe naplňují duše žen!
Hranice Evropy: osobní svědectví skrytou kamerou odkrývá úskalí levné práce
Do Roztok na pofilmovou debatu zavítá režisérka Apolena Rychlíková i protagonistka a novinářka Saša Uhlová. Přijďte si s nimi popovídat o filmu a levné práci v ČR i v Evropě.
Saša Uhlová získala v únoru tohoto roku nejprestižnější ocenění pro české novináře a novinářky Cenu Ferdinanda Peroutky. Gratulujeme!
Když si Saša Uhlová v roce 2017 zkoušela špatně ohodnocené práce v Česku, zjistila, že nejhorší podmínky platí pro ekonomické migranty*migrantky ze zahraničí. Ve volném pokračování projektu Hranice práce se sama ocitá v jejich pozici. Pracuje na německé farmě a v irském hotelu, ve Francii pečuje o seniory. Vede si deník a vše zaznamenává skrytou kamerou. Pro zaměstnavatele je levnou a nahraditelnou pracovní silou. Přepracované novinářce ale síly rychle docházejí. Stejně jako ostatní pracující by byla raději doma s rodinou. Někteří z nich už ale na změnu rezignovali, protože mají pocit, že sami nic nezmohou. Dokumentární reportáž podává osobní svědectví o ekonomické nerovnosti a vysoké ceně za západní blahobyt.
Film promítáme v sobotu 13. 4. od 17:00 v hotelu Academic.
Film: Moje nová tvář
Naše roztocká sousedka, skvělá hlasová performerka a lektorka Ridina Ahmedová přijala pozvání do debaty k filmu Moje nová tvář o pětadvacetileté Martině, které se po kyselinovém útoku od bývalého partnera zhroutí svět. Přichází o zrak, má poleptaný obličej a horní polovinu těla. Žena, pro kterou byla vždy velmi důležitá fyzická atraktivita, přehodnocuje své priority, buduje si nový život a do velké míry i novou identitu. Zásadním způsobem se mění její vztah k sobě samé a k lidem, kteří ji obklopují. Profesionální záběry se střídají s těmi natočenými přímo Martinou a společně předkládají obraz statečné ženy, pro niž se tragická zkušenost stává příležitostí k emancipaci.
„Mám radost, že se festival Jeden svět koná i v mých domovských Roztokách a přijde mi skvělé, že se objeví i téma tělesnosti, téma, o kterém se poslední dobou mluví víc než dřív, a myslím si, že je to skvělá zpráva. Dokument Moje nová tvář otevírá silné téma a možná přinese spoustu otázek. Po filmu bude prostor pro společnou debatu, těším se na to.” – Ridina Ahmedová
Nový film Agnieszky Holland: Hranice
Bašír se rozhodl se svou rodinou utéct ze Sýrie do Evropy poté, co ho mučil tzv. Islámský stát. Ocitají se na hranici Polska uprostřed jedné z největších humanitárních krizí naší doby. Bašírova rodina se dostává do smyčky nekonečného pendlování mezi pohraniční stráží na polské a běloruské straně hranice. Jedinými lidmi, od kterých se jim dostává pomoci a obyčejné laskavosti, je místní aktivistická skupina. Snímek přináší syrové svědectví o tom, že nelidskost a krutost člověka, dělení lidí na „nás“ a „ty druhé“ či na lidi „nižší“ a „vyšší kategorie“, nejsou věcí minulosti a jsou přítomné i v dnešní Evropě. Hostem debaty bude Hamid Rakin, jehož rodina musela se třemi dětmi na konci roku 1997 prakticky z hodiny na hodinu opustit Afghánistán.
Na jedinečný filmový zážitek spolu se zajímavou debatou se můžete těšit v pátek 12. 4. od 19:30 v hotelu Academic.
Zakončení festivalu s Havlem ve filmu i na divadle
V neděli 14. 4. od 17:00 si zajděte do hotelu Academic na divadelní představení Protest Václava Havla v podání divadla Na tahu.
V podvečer pak festival společně zakončíme projekcí filmu Tady Havel, slyšíte mě? Petra Jančárka o odcházení velkého muže, jenž neztrácí nadhled ani smysl pro humor. Debatovat a vzpomínat budeme společně s přítelem Václava Havla, publicistou, historickým badatelem, legendou českého undergroundu, bývalým disidentem a politickým vězněm Františkem „Čuňasem“ Stárkem.
Kompletní program, zajímavosti o filmech, aktuální informace i kontakty na nás najdete na našem Facebooku: jedensvetroztoky. Sledujte také náš Instagram: jedensvetr (ačkoliv to s ním zatím moc neumíme)!
Vstupenky je již možné zakoupit online na webu: https://goout.net/jeden-svet-2024-roztoky/szuhcax/
Děkujeme všem partnerům, spolupořadatelům, dobrovolníkům a dobrovolnicím, bez kterých by to vše jednoduše nebylo možné. Jmenovitě alespoň: město Roztoky, Eaton, Vratislavka Café, Husův sbor, Hotel Academic, Únětický pivovar a Barbora Sléhová.
Na filmové zážitky s vámi se těší
Ivana Vránková, Soňa Stará a Karel Kropáček