Ona bude vlastně staronová. Dosluhující pulpitky, které jsme před bezmála dvacetiletím instalovali po příjemné spolupráci s archeoložkou Kateřinou Tomkouvou, architektem M. Vavřínem a truhlářem Josefem Votavou a které statečně čelily celý ten čas náporu vandalů a někde i nárazům aut, uložíme k věčnému odpočinku.
Z dílny architekta Ondřeje Smolíka (pro město navrhl pietní prostor s vyhlídkou sv. Ludmily na Levém Hradci a je podepsán i pod krásnou knihovničkou na nádraží) vzešel nový návrh.
Respektuje design použitý právě na Levém Hradci i krajinný ráz, zkrátka posouvá sérii informací pro návštěvníky Levého Hradce na úroveň dnešní doby. Decentní pulpitky s informacemi pro dospělé i dětské návštěvníky vyrobil umělecký zámečník M. Janda.
Těší mě, že na obnově stezky spolupracuje sympatický a optimisticky naladěný tým. Vedle Ondřeje Smolíka a mě je jeho členem muzejní archeolog David Daněček, autor textů pro dospělé, Jitka Ramdanová, která se s vervou pustila do přípravy levohradeckého provedení pro děti, a Markéta Urfusová ze Středočeského muzea.
Část stezky, která zaujme dětské návštěvníky, vzešla z iniciativy radního pro školství J. Berana.
A kdy se mohou návštěvníci Levého Hradce těšit na devět nových panelů? Instalujeme je v průběhu května či června. Trasu částečně zachováme, částečně ale zpřehledníme tak, aby návštěvníci netápali.
Těšme se na naučnou stezku v novém kabátě.
Tomáš Novotný