
Fakta, souvislosti a zodpovědnost
V uplynulých dnech se v souvislosti s havarijním stavem svahu nad serpentinou, který vedl k uzavírce silnice, objevila veřejná tvrzení, že příčinou může být zásah proti náletovým akátům ve vyzděné části skalního svahu, jenž byl údajně proveden svévolně a bez odborného doporučení.
Veřejným prostorem se šíří silná slova o „svévolném kácení“, „likvidaci svahu“ a „osobní odpovědnosti“, kdy jako přímý viník sesuvu a tedy uzavírky byli označeni bývalá místostarostka Zuzana Šrůmová a předseda komise ŽP Tomáš Zděblo. Proto je dobré vrátit se k faktům a připomenout, jak rozhodnutí o odstranění akátů ve zdivu serpentiny skutečně probíhalo a kdo za co opravdu odpovídá.
Co se stalo?
Na jaře 2024, při řešení havarijního stavu velkého akátu, který rozvolňoval zdivo a hrozil pádem na silnici, upozornil Mgr. Pavel Tichý – zástupce firmy STRIX Chomutov a vedoucí realizace sanace horní části svahu v roce 2019 – na to, že se místo opět zarůstá akátovými nálety.
Jejich pravidelné odstraňování je nutnou součástí péče o svah, která měla probíhat přibližně každé dva roky a je podmínkou jeho dlouhodobé stability. Kořenový systém akátu totiž rozrušuje zdivo i skalní podklad, a právě proto je jeho likvidace běžnou součástí údržby takových konstrukcí.
Povinnost provádět údržbu svahu vyplývá i z projektové dokumentace k provedení stavby „Sanace skalního masivu nad komunikací II/242“, kterou zpracoval v roce 2018 Ing. Mgr. Jan Valenta, Ph.D. Rozrušování kořeny je zásadní problém a je nutné skalní svah stále udržovat.
Jak se postupovalo?
- Místní šetření
Proběhlo místní šetření za účasti místostarostky Šrůmové, zástupce STRIX Chomutov a zástupců dvou odborů města – životního prostředí a správy a rozvoje města, při němž byl vytipován nutný rozsah výřezů a naplánována realizace ideálně na druhou polovinu srpna (pro likvidaci akátů nejlepší čas). OŽP si akci zařadil do plánu prací. - Porada vedení města
Vedení města bylo o chystaném zásahu informováno v rámci standardní pondělní porady (starosta, místostarostové, tajemník a vedoucí OSRM, z radních velmi často Eva Sodomová, další výjimečně). - Komise životního prostředí
Dne 30. září 2024 se věc (čistě informačně) řešila na komisi životního prostředí, kde došlo ke zpochybnění – ne akce a jejího smyslu, ale termínu. Na konci září totiž akce – v rozporu s plánem – ještě nezačala a vznikly pochybnosti, zda bude mít zásah prováděný později dostatečný efekt. Podle arboristické příručky ano, nicméně jakmile dřeviny opadají, efekt se snižuje – a na to právě upozorňoval předseda komise ŽP, Tomáš Zděblo, a bylo to podstatou diskuse. - Kontrolní den serpentiny
Předem byla podrobně informována i stavba a KSÚS na 3. kontrolním dnu 2. října. Za město byli přítomni starosta, tehdejší místostarostka Zuzana Šrůmová a zástupce odboru SRM. Bylo přesně řečeno, proč práce budou probíhat, co se bude dělat, že půjde o vyřezání a zatření, bylo ukázáno na plánku, v jakém rozsahu. Došlo k předání kontaktů (stavbyvedoucí a arborista) a bylo upřesněno umístění vozíku a štěpkovače tak, aby během realizace v sobotu 12. 10. nebyl dopad na organizaci stavby. Nikdo z účastníků ze strany města, KSÚS ani stavby akci nijak nezpochybnil.
Nešlo tedy o svévolné rozhodnutí, ale o odborně doporučený a transparentně realizovaný zásah, který měl v místě probíhat pravidelně. Komise životního prostředí byla pouze informována (!) a její předseda upozorňoval spíš na nutnost neotálet s provedením zásahu kvůli technologickým lhůtám (viz zápis).
Komise nerozhoduje (ani nemůže), pouze doporučuje. Navíc se věcí zabývala v okamžiku, kdy odbor životního prostředí už práce zadal. Pokud by ze strany kohokoliv z účastníků vznikly jakékoliv pochybnosti o přínosu akce, bývalo na místě o tom informovat a svolat místní šetření s dalšími účastníky. Nic takového se ale nestalo.
Co zásah zahrnoval?
Byly odstraněny především drobné akáty rostoucí ve zdivu a bezprostředním okolí, tedy tam, kde by jejich kořeny mohly stavbu reálně ohrozit. Nejednalo se o odstranění stabilizační vegetace svahu.
Rozhodně nešlo o kácení rozsáhlé zeleně, které by způsobilo destabilizaci terénu – svah byl již dlouhodobě ve špatném stavu a odborný dohled ani pravidelná údržba zde roky neprobíhaly. I proto bylo doporučeno se zásahem neotálet.
Co se děje teď?
Svah se sype – to je fakt. Není to poprvé, kdy se zvětraliny uvolnily. Tvrdit, že příčinou je odstranění náletových akátů z vyzděné části svahu a jejího okolí, je stejně odvážné jako nesmyslné.
Zásadnějším parametrem jsou: zanedbaná údržba, chybějící odvodnění, stáří konstrukce, opakované výkyvy počasí, dlouhodobě nevhodný/chybějící technický dohled a konec konců možná i změna způsobená nutným havarijním kácením původního velkého akátu. Složitý problém se zjednodušil na hledání viníka.
A co odpovědnost?
Je fér, že se ptáme na odpovědnost. Ale opravdu by diskuse měla sklouznout ke snaze odvolat předsedu komise, který upozorňoval na rizika z prodlení, a označit za hlavního viníka tehdejší místostarostku, která jednala v souladu s odborným doporučením a vědomím dotčených odborů, komise, města, KSÚS i stavby?
Možná by bylo užitečnější se ptát:
- Proč se o skalní svah nikdo nestaral už od jeho sanace?
- Kdo skutečně zajišťuje technický dohled a hlídá stav a bezpečnost?
Jaké procesy na to KSÚS má? - A jak Krajská správa údržby silnic (za vlastníka stavby), popřípadě město (jako vlastník pozemku), nastaví dlouhodobý systém údržby tak, aby se podobné situace neopakovaly?
Způsob, jakým se v tomto případě hledá viník, považujeme za politický boj bez věcného základu. Přístup, kdy se nejprve obviní a až poté (možná) ověřuje, je nejen neetický, ale i nebezpečný. Oslabuje důvěru, ničí kulturu spolupráce a dělá z politiky místo, kde se netrestá pochybení, ale iniciativa – zde konkrétně to, že někdo začal dlouho zanedbaný problém řešit. A to není směr, kterým bychom se měli jako město vydávat.
Zuzana Šrůmová & tým Roztoky sobě