
Město Roztoky a naše římskokatolická farnost jsou od roku 2016 zakládajícími členy spolku Svatá Ludmila (dříve Svatá Ludmila 1100 let). Naše členství v něm má jasnou historickou i duchovní logiku.
Levý Hradec byl s velkou pravděpodobností místem, kde byla Ludmila, manželka knížete Bořivoje I., pokřtěna a kde nejméně do doby, kdy ovdověla, také žila. Proto zde také město vybudovalo nad vltavským údolím vyhlídku sv. Ludmily, kterou uvedl v život a posvětil tehdejší pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.
Translace ostatků sv. Ludmily
Spolek byl původně založen k připomenutí 1100. výročí smrti této české kněžny a světice (r. 2021), k uctění její památky a životního odkazu. Činnost spolku byla natolik úspěšná, že po uplynutí tohoto „kulatého“ výročí jsme se rozhodli pokračovat a jako další cíl si stanovili letošní rok 2025, kdy si na podzim připomeneme 1100. výročí přenesení ostatků sv. Ludmily z provizorního hrobu na Tetíně na Pražský hrad, do klášterního kostela sv. Jiří, kde je dodnes pochována. Přenesení ostatků do sídla zemských knížat se ve středověku považovalo za akt blahoslavenství. To bylo ještě akcentováno tím, že iniciátorem této translace byl český kníže sv. Václav, vnuk této kněžny. Takže, i když byla Ludmila oficiálně zahrnuta mezi světce až o několik století později, je nesporné, že jako světice již byla uctívána v 10. století.

Poutní turismus je zdravý a ekologický
Translace ostatků je bezpochyby významná událost, ale pociťovali jsme, že činnost spolku musí být pestřejší. Rozšířili jsme tedy svůj zájem o propagaci odkazu dalších zemských patronů a světců (sv. Václava, Prokopa a Vojtěcha), a také se rozhodli pro poměrně ambiciózní cíl – probudit zájem o poutní turismus s duchovním přesahem. V evropských zemích je poutní turismus v jeho ekologických a jednoduchých formách již řadu let velmi populární. Uvedu alespoň nejznámější – svatojakubskou cestu, resp. cesty do Santiaga de Compostela, po nichž ke hrobu sv. Jakuba putují poutníci již od pol. 10. století. V loňském roce se jich registrovalo již půl milionu. Také u nás v posledních letech rapidně vzrůstá zájem o toto vesměs pěší putování, jak dokládají stezky Českem, cesta Blaník – Říp, Levý Hradec – Velehrad a další.
Stezka sv. Ludmily prochází Levým Hradcem
Vzhledem k zaměření spolku a k jeho názvu se přímo nabízelo vytyčit stezku sv. Ludmily z Mělníka (místa jejího potenciálního narození) přes Levý Hradec, Prahu a Karlštejn na Tetín (místa její mučednické smrti). Stezka je značena tradičními tabulkami na značkových rozcestnících KČT, ale také už i pomocí elektronického QR kódu. Stezka bude mít, se všemi odbočkami a zákrutami, celkem 132 km. Oficiálně bude otevřena 18. července v Mělníku, ale již 24. května prošli její část studenti pražského Arcibiskupského gymnázia. Věřím, že další, mladí i starší, je budou následovat. 19. září pak bude poslední etapa stezky ozvláštněna dobovým průvodem na Tetín, evokujícím dobu prvních Přemyslovců.
Putovat není nutno vždy ve skupině, svůj hluboký smysl má i putování individuální, které mívá osobnostně očistný význam. Proto také lidé často do španělského Santiaga mnoho set kilometrů putují, aby, jak říkají, poznali lépe sami sebe.
Stezka ze Šumavy do pražského Břevnova
Druhá stezka, nad níž spolek Svatá Ludmila převzal patronát, má ještě blíže k této kontemplativní formě. Jde o prodloužení stezky bavorsko-českého poustevníka sv. Vintíře (Güntera) z Blatné do pražského Břevnova, kde je v kostele sv. Markéty a sv. Vojtěcha pohřben. Původní trasa stezky vede po starých obchodních cestách z bavorského Niederaltreichu přes českou část Šumavy do Blatné. Nová část bude slavnostně otevřena ve Svatém Janu pod Skalou (okres Beroun) 21. června 2025.
Pro snadnější propojení jednotlivých obcí při realizaci a provozování stezek bylo 14. května podepsáno na Novoměstské radnici v Praze memorandum mezi spolkem Svatá Ludmila a městskými částmi Praha 1, 2, 5 a 6, které navazuje na dosavadní aktivní podporu spolkových činností Středočeským krajem.
Tak neváhejte a vydejte se na cestu!
Stanislav Boloňský,
zástupce města Roztoky v Radě spolku Svatá Ludmila