Ekovýchova s Vandou
Ekovýchovu (coby živé a aktuální téma) jsme zařadili do výukového plánu již v minulém školním roce. Výuka probíhá částečné na květinové farmě v Úněticích, kde máme nově k dispozici školní pozemek. Děti vedeme praktickou a hravou formou k poznávání přírody. Učíme se pěstovat zeleninu, povídáme si o prospěšných půdních organismech, o péči o rostliny, o kompostování a hospodaření s vodou. Podporujeme v dětech touhu hledat vztah k přírodě, a proto trávíme co nejvíce času venku.
Pro starší žáky máme připravené ekologické vzdělávací programy v rámci Ekoškoly – třeba právě probíhající program Šetrný spotřebitel. Učíme se s dětmi o místě, ve kterém žijeme, a hledáme i širší vztah ke krajině. Podněcujeme vnímání lokálních problémů a výzev. Podporujeme občanskou angažovanost a komunitní/sousedskou sounáležitost. Naši koordinátoři ekovýchovy se neustále vzdělávají, např. prostřednictvím programu brněnského ekocentra Lipka nebo pražské Terezy. Naším cílem je, aby dětem čas v přírodě přinášel radost, a aby péči o ni a ochranu přírodních zdrojů vnímaly jako přirozenou potřebu.
Vlastnoruční výroba nábytku
Naše Vlaštovky (rozuměj současní třeťáci a stálí průkopníci) mají každý pátek projektový den. Jeden takový zasvětily pod dohledem páteční paní učitelky Marcely Markové a zručného Pavla Roubala (jednoho z vlaštovčích tatínků) výrobě nábytku. Jako fakt! Již pro jiné skutky blahoslavený Martin Ryneš poskytl dřevěné palety, Pavel připravil vercajk, zasvětil děti do základů truhlařiny a celou akci řídil. Šmirglovalo se, řezalo, vrtalo, šroubovalo, natíralo atd. Nejimpozantnějším výstupem je kromě válecích a učebních sedátek taky bytelný dílenský stůl neboli ponk, který dává tušit, že ve věci řemeslné výroby jsme rozhodně neskončili.
Kůže a srst
Ledňáčci (druháci) se vypravili do roztockého muzea na Kůži a srst, příznačně pojmenovaný lektorský program s dílnou k výstavě Pod vodou i nad vodou. Víte, proč se had klikatí? Proč je ptačí sameček barevnější než samička? Proč je ryba slizká? Naše děti už to díky povedenému workshopu vědí.
Vánoční trhy dětských prací
Těžko se tomu věří, ale prosinec je za dveřmi. A s ním taky tradiční vánoční trhy dětských prací. I tento rok se na jejich realizaci podílí Sedmihlásek spolu se sdružením Roztoč. Pokud jste tvořivé dítě a chtěli byste mít svůj stánek (nebo jeho část) s vlastními výrobky, dejte nám určitě vědět co nejdřív! Akce se uskuteční v sobotu 9. prosince 2023 na zahradě vily 125 v Tichém údolí. Prodejci se mohou hlásit na: info@skolasedmihlasek.cz a návštěvníci se můžou těšit na nápaditá dětská díla, dobroty a nějakou tu muziku.
Karolína Šípalová