V posledních dnech se bylo možné z různých mediálních zdrojů dozvědět informaci, že Středočeský kraj „postaví“ cyklostezku z Roztok do Prahy. Ve veřejném prostoru se kolem toho vyrojila spousta nejasností a legend, jak již to tak bývá. Pokusím se nyní vše uvést na pravou míru.
Trocha historie
Již před několika lety, před Covidem, jsme začali s bývalým radním Slávkem Kubečkou připravovat projekt cyklostezky od Únětického potoka na hranici katastru Roztok – k bývalým šraňkám. Impulzem k tomu byla účast na jednání na pražském TSK, kde nám byl představen záměr Prahy zbudovat cyklostezku ze Sedlce do Roztok. Pražská TSK připravila ve spolupráci s projekční kanceláří D-PLUS studii záměru ve dvou variantách. Práce by zahrnovaly i rekonstrukci stávající silnice. Varianty počítaly buď s cyklostezkou u Vltavy, nebo na vykonzolovaných krakorcích v úrovni silnice. Covid a nutné úspory projekt v Praze poslaly trochu k ledu.
My jsme nicméně nechali zpracovat projekt pro územní rozhodnutí, který je v současné době projednáván s potřebnými úřady a správci sítí. Nutno podotknout, že v rámci úspory nákladů si inženýrskou činnost provádíme na úřadě sami. Největším oříškem je asi koordinace s vysokotlakým plynovým potrubím a jeho aktivní protikorozní ochranou, ale i to už se nám podařilo vyřešit.
Součástí projektu je i mostek přes Únětický potok, v současné době se ještě projektuje rozšíření o přechod přes hlavní silnici tak, aby bylo možné bezpečně projet i ze směru od Tichého údolí.
Kdo to bude platit?
Ač výstavba cyklostezky nebude nijak dramaticky nákladná – nová trasa ve velké části kopíruje stávající polní cestu – nákladný bude výkup pozemků. Cyklostezka vede v 90 % trasy po soukromých pozemcích. A protože náklady na výkup značně převyšují možnosti našeho městského rozpočtu, dohodli jsme na Středočeském kraji, konkrétně s radním za STAN Petrem Boreckým, že si vše vezmou za své – naše cyklostezka spadá pod páteřní síť cyklotras. Dobrá zpráva je, že majitelé pozemků jsou ochotni o výkupu jednat. Konečná dohoda je nakonec pro Roztoky příznivá – kraj vykoupí pozemky a postaví stezku, město zajistí pouze projekt a povolení. Odhadovaná cena pro kraj je cca 40 miliónů (doufejme s rezervou – velkou část ceny tvoří nutný výkup pozemků), projektové práce se pak budou pohybovat (jen) v řádech statisíců. Vyřízení povolení si dotáhneme na úřadě sami.
Potřebujeme cyklostezku bez konce?
Otázkou zůstává, zda tuto cyklostezku, která zatím nemá pokračování na Prahu, vlastně potřebujeme. My se domníváme, že ano. Jednak odvede cyklisty ze stávající silnice. I když silnice je přehledná a široká, automobily tam jezdí značnou rychlostí a jet tam na kole není ani příjemné, ani bezpečné.
Naše (hotová) část cyklostezky bude pro Prahu velkou motivací dokončit i svůj úsek. Mimochodem, v současné době se obnovují jednání mezi Středočeským krajem a Prahou o této cyklostezkové koordinaci. Existují i další, levnější a reálnější varianty.
Součástí cyklostezky bude i mostek přes Únětický potok a přechod přes hlavní silnici v přehlednějším místě, než se přechází nyní. Tudíž tato stavba přinese, když nic jiného, zlepšení bezpečnosti pro cyklisty (a pěší) na cestě z Tichého údolí. V neposlední řadě zpřístupní širší veřejnosti tento prostor u Vltavy, dosud trochu zapomenutý.
Argumenty, že by bylo možné cyklostezku nahradit lávkou do Klecan, jsou liché. Protože lávka hned tak nebude – město Klecany zahájilo práce na studii, ale pro odpor svých občanů práce pozastavili. A to nemluvím o případné ceně takové lávky. Protože mnoho lidí jezdí do Dejvic a Břevnova, tudíž je jízda po druhé straně pro ně nezajímavá. A protože cyklostezka na druhé straně Vltavy je dnes již velmi přetížená. A protože příležitost financování z krajských prostředků se už nemusí opakovat.
Jaký bude nyní postup?
Pokud se podaří uzavřít dohodu mezi Středočeským krajem a majiteli pozemků (tedy pokud se dohodnou na výkupní ceně) – to je kruciální okamžik – dokončíme projednávání projektu v územním řízení a získáme územní rozhodnutí. Následně zadáme další stupně projektu, vyřídíme stavební povolení a pak již bude celá akce na Středočeském kraji. Předpokládám, že kraj bude chtít využít některý z dotačních titulů, tedy nelze nyní s jistotou předpovědět termín realizace. Nicméně doufejme, že to bude brzy.