Většina směsného komunálního odpadu dosud končí na skládkách. Ve velmi krátké budoucnosti však bude nutno jeho skládkování omezit a zajistit jeho energetické využití.
Prostředkem k dosažení těchto cílů je omezení vzniku odpadu, opakované použití výrobku a maximální využití odpadů jako zdroje materiálů a energie. Bude nutno rozšířit systémy třídění odpadů, technologie na zpracování a využití odpadů, možnosti opakovaného použití výrobku a osvěta veřejnosti s cílem omezení spotřeby.
Obce v ČR mají stanovený povinný procentuální cíl na oddělené soustřeďování recyklovatelných složek: v roce 2025 by to mělo být 60 % odpadů, v roce 2030 již 65 % a v roce 2035 dokonce 70 % z celkového množství komunálního odpadu. Samozřejmě to bude mít za důsledek postupné, ale setrvalé zvyšování nákladů na odpadové hospodářství, které lze kompenzovat jedině snižováním produkce odpadů od občanů i od obce. V roce 2030 by se mělo v Česku skládkovat maximálně 10 % odpadu, a to pouze nevyužitelného.
Ale co tedy s tím zbylým odpadem? Počítá se se sítí spaloven, mají ovšem vznešenější označení Zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO). Největší projekt ZEVO Mělník kapacitně pojme velkou část vhodných komunálních odpadů ze Středočeského kraje. Plánovaná kapacita zařízení je 320 tis. tun ročně a zkušební provoz se předpokládá od přelomu roku 2027/2028. Projekt získal kladné stanovisko z procesu posouzení vlivů na životní prostředí (EIA), investor dokončuje výběr dodavatele stavby.
Je také připravován projekt Průmyslového energetického centra Neratovice, v jehož rámci bude vybudováno ZEVO s roční kapacitou 160 tis. tun spalovaných odpadů. Tento projekt, který bude umístěn v průmyslovém areálu Spolany Neratovice, chystá firma FCC. Předpokládané uvedení do provozu je kolem r. 2029.
Byly uvažovány různé způsoby přepravy. Lákavá byla představa dopravy z Roztok do Mělníka po řece. Analýzy nicméně ukázaly, že nejvýhodnější bude silniční doprava kamiony. Má to však háček. Podmínkou pro tento druh dopravy je vybudování silničních obchvatů kolem obcí. Jak se to má stihnout do roku 2030, si nedovedu představit.
Kvůli přepravě odpadů na větší vzdálenosti bude potřeba vybudovat překládací stanice, společné pro několik obcí. Překládací stanice bude klíčovým zařízením pro spádové obce, odkud odpad poputuje do smluvního ZEVO.
Dá se říci, že kolem budoucího nakládání s odpady je více otázek než odpovědí.
Jaroslav Drda
s použitím materiálů Středočeského kraje