V našem městě jsme se v tomto volebním období pustili do takzvaných participačních projektů. Možná se ptáte, co to vlastně znamená participace a proč se jí v Roztokách nyní věnujeme.
Jedná se o spojení občanů, architektů, urbanistů, odborníků na územní rozvoj a dopravu s městským úřadem. Tyto strany propojuje tzv. „participátor“. V našem případě se jedná o zkušené participátory Martina Veselého a Lucii Červenou, kteří celý projekt moderují.
Pro město představují takové projekty bohatý přínos informací, které by jinak zůstaly v „utajení“ domovů. Dozvíme se díky tomu o zkušenostech a potřebách občanů z dané lokality, které se pak participátoři spolu s městským úřadem snaží začlenit do projektů. Je potřeba zmínit, že participace neznamená splnění každého přání – vyžaduje vzájemnou dohodu a ochotu najít kompromisy. A v neposlední řadě nelze opomenout omezené možnosti městského rozpočtu.
Náměstí Jana Procházky podle vás
Dne 17. října jsme se sešli podruhé na městském úřadě s občany, zejména s lidmi bydlícími v blízkosti náměstí Jana Procházky. Na prvním setkání měli občané možnost předložit své návrhy, požadavky a přání a na základě ankety, kterou vyplnilo 115 respondentů, vytvořili ARCHUM architekti návrh možné budoucí podoby náměstí. Během druhého setkání jsme o návrhu architektů společně diskutovali a upřesnili si potřeby a možnosti.
V současné chvíli je realizace zařazena do návrhu rozpočtu na rok 2024, coby součást rekonstrukce silnic, kterou má v kompetenci místostarosta Tomáš Novotný, jenž byl na všech participativních setkáních rovněž přítomen. Přítomným na jejich dotazy odpovídal na místě také Petr Skřivan, vedoucí odboru správy a majetku města, který je zodpovědný za praktické provedení stavby Spěšného ulice.
Pokud realizaci však rozpočet na následující rok nedovolí, přistoupíme k etapizaci a celý projekt provedeme v roce 2025.
Jednalo se o ukázkovou spolupráci všech zúčastněných. Díky za to!
Další plány na Dubečnici
V pondělí 30. října se konalo třetí setkání na náměstí na Dubečnici v Žalově, které je naším pilotním participativním projektem. Projekt se stále vyvíjí a postupně se zde staví.
V první fázi proběhly terénní úpravy prostoru, zatravnění a vytvoření prvku pro děti i dospělé, který díky vzhledu a použitým materiálům místní sousedé nazývají „větev“. Navzdory častému zalévání nově vysetého trávníku se mu bohužel během suchého léta příliš nedařilo – plevel má stále navrch. V současné chvíli se trávník dosévá, aby byly kvalitně zatravněny všechny kopečky, a tam, odkud záhadně zmizely keře, vznikl trvalkový záhon.
Během čtvrtého setkání jsme měli možnost diskutovat o dalších plánech a možnostech budoucích úprav „náměstíčka“ v Železné ulici. Připravuje se proto výsadba nových stromů podle moderních standardů pro sázení v městských prostorech a práci s vodou tak, aby stromy opravdu přinášely užitečný stín a vláhu v jinak velmi vyprahlém prostoru. Občané vznesli dotazy, jak případně zastínit část hrací plochy a přidat lavičky. Nad oběma nápady panovala shoda, proto městský úřad zjistí, jak je nejlépe realizovat.
Oficiální setkání se brzy proměnilo v sousedské povídání, jemuž bylo kulisou veselé pobíhání dětí.
Děkuji tímto jménem pořadatelů všem občanům, kteří se do obou projektů nějak zapojili a nadále se na nich podílejí. Bez vás by to totiž nešlo.
Marie Kantorová, radní