V loňském i letošním roce pokračuje podpora našich nových sousedů z Ukrajiny, kteří se v Roztokách a okolí usídlili.
Je financovaná z grantů – v roce 2023 jsme peníze získávali z Nadace EPCG a ministerstva vnitra, pro rok 2024 pokrývá všechny naše účely právě Nadace EPCG. Finance nám umožňují podporovat rodiny ukrajinských uprchlíků tak, abychom co nejvíce posílili jejich samostatnost a integraci.
Kurzy českého jazyka
Základem pro život v cizí zemi je jazyk, a tak jsou hlavní součástí naší podpory jazykové kurzy. Koordinuje je Karolína Šípalová, vystudovaná učitelka češtiny jako cizího jazyka, která poskytuje ostatním lektorům metodické vedení a organizační podporu.
Kurzy probíhají dopoledne i odpoledne v prostorách ZŠZB a sdružení Roztoč, ve výuce se střídá 7 lidí: Libuše Adamczyková, Irena Čermáková, Alice Felkelová, Jana Nováková, Tomáš Novotný, Lenka Sternal a Karolína Šípalová.
Za čas, kdy kurzy běží, se jejich účastníci přesunuli od začátečníků mezi mírně pokročilé a pokročilé, lekce umožnily mnoha lidem najít si práci a lépe zvládat každodenní život v novém prostředí, ale i zorientovat se v české kultuře a jejích specifikách.
Terénní práce a informační podpora
Možná si pamatujete hektický rok 2022, kdy do Roztok přišla spousta válečných běženců z Ukrajiny, pro které bylo extrémně náročné se rychle v českém prostředí zorientovat, vyřídit vše potřebné a získat informace.
Legislativa se mění někdy trochu nevypočitatelným způsobem, povinnosti, které Ukrajinci mají, naráží na různé organizační a technické nesnáze. Dvě stále zapojené terénní pracovnice (Olena Žumárová a Viktorie Hudzak pod vedením Laďky Jakobové ze sociálního oddělení města) tak fungují pro okruh zhruba 300–400 lidí, kterým zprostředkovávají informace, radí se zápisy do škol nebo třeba se zaměstnavatelem, co odmítá vyplatit peníze za dva měsíce odvedené práce, radí se sháněním ubytování a řeší krizové situace.
Jejich „terén“ je z větší části online a jejich podpora je naprosto zásadní pro to, aby „naši“ Ukrajinci věděli včas, co je třeba, a nespadli do nějakých problémů – a když spadnou, aby je dokázali vyřešit.
Psychologická péče
Jednorázové i opakované psychologické konzultace a terapeutická podpora jsou součástí projektu od roku 2022. Ukrajinská psycholožka, kterou mohou místní využít, vede svá sezení v prostorách Husova sboru.
Její podpora je ukrajinskými ženami a rodinami velmi oceňována a doporučují si ji otevřeně navzájem, což je skvělé. Toho si vážíme i vzhledem k tomu, že psychologická péče má pro mnoho lidí na Ukrajině stále ještě aspekt něčeho stigmatizovaného a požádat o ni či se veřejně hlásit k tomu, že ji člověk využívá, nemusí být vůbec jednoduché.
Humanitární sklad, tedy vlastně KOmunitní Šatník
Fungování humanitárního skladu se během konání projektu proměnilo tak, aby sklad lépe sanoval potřeby ukrajinské i české komunity. Jednak jsme upravili jeho fungování, aby sloužil nejen krizovým potřebám, ale byl i běžnou součástí roztocké komunity, jednak jsme ho samozřejmě velmi rafinovaně přejmenovali, aby do něj chodili i Češi (přiznejte se, chodit do „humanitárního skladu“ pro oblečení z druhé ruky by vám přišlo hloupé, i kdyby vám stokrát někdo říkal, že je to žádoucí).
Fungování šatníku stále ještě zajišťuje Anatolij a nově i Olena, oba jsou placení z financí projektu. Nicméně drajv a obrovskou část práce mu dodává skupina nadšených dobrovolníků, tedy dobrovolnic pod vedením Marie Kantorové. Všechny jsou skvělé a bez nich by to nešlo. Ale to jste jistě četli v nedávném článku.
Proměny práce v roce 2024
Velká část dopadu naší práce je prevence problémů a stabilizace rodin. V některých případech považujeme za velký úspěch, že se život rodin nezměnil – přes omezení příspěvků a podpory ze strany státu, přes ukončování zvýhodněných nájmů v lokalitě rodiny zůstávají stabilizované a plynule se přesouvají ze stadia „již trochu zorientovaných uprchlíků“ ke stabilně usazeným a fungujícím domácnostem.
Naděje na brzký konec války a okupace části ukrajinského území a na návrat domů se bolestně nenaplnily a pro mnoho lidí to znamená připravit se na delší pobyt u nás. Zásadní výzvou je nepředvídatelnost podpory uprchlíků Českou republikou do budoucna.
Nejistota ohledně toho, zda budou moci přejít z víza strpění na běžné vízum nebo získat občanství, je pro mnohé z nich paralyzující. Stejně tak nutnost volit mezi tím, zda dálkově studovat na Ukrajině, nebo se snažit o české vzdělání, když není jasný časový horizont a dlouhodobé možnosti jejich pobytu zde.
Velkou komplikací byly změny podpory, problémy s digitalizací procesů a mnohdy nepřehledná situace kolem finanční podpory rodin ze strany úřadu práce, kterou jsme museli opakovaně řešit.
Asi nejbolavějším problémem v naší lokalitě je (samozřejmě nejen pro ukrajinské uprchlíky) nedostupné bydlení. Mnoho z rodin, které v Roztokách bydlí, se potácí na hraně kvůli vysokým cenám nájemného, mnoho z nich by uvítalo jiný typ prostoru, ale nabídka prakticky neexistuje. Prakticky stále hledáme ubytování pro několik rodin.
V roce 2024 v podpoře pokračujeme tak, jak je nastavená dlouhodobě. V rámci kurzů češtiny, ale i v dalších formách podpory se budeme více zaměřovat na certifikované zkoušky a rekvalifikační kurzy – máme tu spoustu opravdu šikovných a vzdělaných lidí, u kterých je škoda, když nevyužívají kvalifikaci, kterou z Ukrajiny mají.
Současně plánujeme venkovní sportovní aktivity – budou cílené především na ukrajinské děti a mládež, pro které je náročné se do standardních kroužků dostat (ostatně, hledáme lektora na tréninky na posilovně nebo jinou aktivitu). Otevřené ale budou všem. Až v dubnu začnou, prostě přijďte také.