Okřídlené přísloví říká: „Nečekej, až se zima zeptá, co jsi dělal v létě“. Obdobně se můžeme před novou topnou sezónou ptát, jak město reaguje na nárůst cen energií, které se bohužel výrazně projevily i do provozních nákladů škol. V případě ZŠ Zdenky Braunerové došlo mezi lety 2022 a 2023 k nárůstu nákladů na cen energií o 40 %. I proto jsme nelenili a pustili si do konkrétních opatření i přípravy rozsáhlejších projektů na energetické úspory školních budov. Co se už podařilo?
Mateřská školka Havlíčkova
V roce 2022 došlo k výměně všech oken v pavilonech MŠ. Investice dosáhla výše přibližně 1 mil. Kč. V letošním roce jsme přistoupili k instalaci systému měření a regulace, výměně termostatických ventilů s elektronickým ovládáním a instalaci inteligentního řízení teploty. Náklady dosáhly 270 000 Kč. Díky kombinaci obou opaření může úspora dosáhnout až 30 % nákladů na vytápění. Celková návratnost investic dosahuje pěti let.
Budova Základní umělecké školy
V roce 2023 byly vyměněny termostatické hlavice. Došlo k instalaci systému měření a regulace s inteligentním řízením teploty. Investice dosáhla 250 000 Kč a úspory mohu být 25 % na vytápění objektu. Návratnost investice předpokládáme v horizontu čtyř let.
Budova ZŠ Zaorálkova a Školní náměstí
V posledních měsících proběhla výměna termostatických ventilů ve všech prostorách školy s defaultně nastavenou teplotou podle hygienických norem. Investice dosáhla 300 000 Kč. Úsporu předpokládáme ve výši 15 % na vytápění objektu. Návratnost této investice je možná již v příštím roce.
Jaké jsou plány pro další měsíce?
V současné době je vyhlášena veřejná zakázka na projektové práce komplexních energetických úspor v souladu s vypsanou dotační výzvou OPŽP na energetické úspory. Zakázka obsahuje základní zadání potřeb energetických opatření na základě energetického auditu a obsahuje všechna možná opatření (zateplení, výměna oken, montáž FVE, rekuperace a větrání) napříč všemi objekty školských zařízení. Tyto projekty pak budou následně realizovány v souladu s výzvou v průběhu dalších let.
Dále se zabýváme možností výměny osvětlovacích těles v učebnách základní školy a výměnou osvětlení za moderní LED zdroje s upravenou teplotou monochromatičnosti barevného spektra. Tomuto kroku, ale předchází osvětlovací studie a následné čerpání dotačních peněz. Výsledkem by ale měla být značná úspora elektrické energie a zároveň v neposlední radě světelná pohoda našich dětí ve školách.
Díky těmto krokům budeme šetřit nejen životní prostředí, ale také městský rozpočet. Ušetřené peníze můžeme investovat do podpory kvality vzdělávání dětí nebo jiných projektů v naší obci.
Mgr. Jaromír Beran (TOP09)
radní pro školství