Naše město už téměř tři roky aktivně podporuje své nové sousedy z Ukrajiny nejrůznějšími způsoby. Skvělé jsou kurzy češtiny pořádané ze získaných grantů. V létě přišel Tomáš Novotný s nápadem vyrazit na společný výlet do Sloupu v Čechách a pozvat na něj i účastníky kurzů. Do organizace se zapojila spousta lidí: zástupci vedení města, učitelé i dobrovolníci.
A tak jsme se 6. září vydali na cestu. Autobus, který zajistila Asociace TOM, pohodlně dopravil čtyřicítku výletníků do Sloupu v Čechách, kde jsme strávili nezapomenutelný víkend.
Ubytování jsme našli v útulném Herberku Ferdinanda Dobrotivého. Vila Herberk je vlastně takovým malým muzeem sama o sobě – lépe ji ale vidět na vlastní oči, než o ní jen slyšet. Zajímavost pro návštěvníky: Herberk Ferdinanda Dobrotivého je k dispozici i k pronájmu.
Přijeli jsme za tmy a hned po ubytování jsme rozjeli příjemný večer u grilu. Praskající oheň, pečené maso a písně v doprovodu syntezátoru a kytary vykouzlily nezapomenutelnou atmosféru.
Program začal druhý den ráno po snídani, ale ještě předtím se ženy spontánně sešly na ranním cvičení jógy. Po snídani už tomíci připravili aktivity pro děti, což dospělým poskytlo chvíli odpočinku.
Nedaleko Herberku je koupaliště, pro milovníky pěší turistiky je v okolí několik naučných stezek – zvolili jsem tu nejnáročnější! Všichni účastníci, kteří vyrazili na procházku, se pak sešli u rozhledny, odkud jsme pokračovali k nádhernému kamennému divadlu.
Po obědě se skupina dobrovolnic pustila do vaření boršče. Jak už to v kuchyni bývá – kolik kuchařek, tolik receptů! Naštěstí jsme se vyhnuli konfliktu a uvařili rovnou dvě verze boršče (ano, jen dvě). A samozřejmě jsme nezapomněli ani na pampušky – česnekové buchtičky, které k boršči prostě patří.
Večer jsme se všichni sešli na velké společné večeři, které se svou přítomností poctili bývalý starosta Roztok a současný předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob s manželkou, jednou z organizátorek, a jejich dětmi. Poté jsme se sešli u ohně, kde jsme si povídali, zpívali a užívali si večer.
Poslední a nejvyšší bod naší společné cesty nás v neděli dopoledne zavedl k jedinečnému skalnímu hradu. Už cestou jsme objevovali kouzlo místa – zjistili jsme třeba, že břidlicové desky, které zdobí domy, pocházejí z místní skály a že sklepy se tu tesají přímo do kamene.
Příjemným překvapením bylo setkání se sloupskou lípou – památným stromem s obvodem 734 cm, který pamatuje přes pět století. Neodolali jsme a společně ji objali. Skalní hrad, který byl začátkem 14. století vytesán do skály a zároveň dostavěn na jejím povrchu, je unikátní ukázkou středověkého umění. Na prohlídce nám průvodce vyprávěl o pestré historii hradu. Pak nám zbyl čas na oběd, úklid, ještě krátké koupání, a nakonec jsme se vydali zpět do Roztok.
Byl to opravdu skvělý výlet a všichni jsme nesmírně vděční všem organizátorům: Tomáši Novotnému, městu Roztoky a zaměstnankyním městského úřadu, Asociaci TOM, učitelkám češtiny… a vlastně všem účastníkům.
Ira Bogdanova