Koncem května 2023 začíná realizace projektu „Protipovodňová opatření pro město Roztoky“. Projekt spočívá ve vypracování digitálního protipovodňového plánu (DPP) a instalaci vlastního varovného a informačního systému. Projekt je financován převážně z prostředků Evropské unie v rámci Operačního programu životní prostředí.
Celkové výdaje projektu jsou přibližně 9,5 mil. Kč, díky získané dotaci bude město Roztoky z vlastních zdrojů hradit pouze cca jednu třetinu.
Digitální povodňový plán Roztok
Digitální povodňový plán Roztok obsahuje všechny nutné informace na jednom místě, a to jak v elektronické, tak písemné formě. Je to zásadní materiál pro obec, povodňovou komisi i složky integrovaného záchranného systému a usnadňuje koordinaci jednotlivých institucí v případě krizové události. Navíc tak obec splnila náležitosti, které jí ukládá Zákon o vodách 254/2001, kde má každá obec povinnost povodňový plán obce mít zpracovaný a aktuální.
Varovný informační systém (VIS)
VIS je multifunkční informační systém, napojený na prvky a datové zdroje lokálního výstražného systému (hladinová, teplotní a srážková čidla) a jednotného systému varování a vyrozumění, provozovaný GŘ HZS. Systém sestává z centrálního řídícího pracoviště, umístěného na městském úřadu, a z celkem 204 ks obousměrných digitálních hlásičů, umístěných na sloupech veřejného osvětlení, které ozvučí území celé města. Varovný informační systém bude funkční i v případě výpadku elektrické energie.
Podstatnou funkcí varovného systému je i jeho možnost využití jako bezdrátový rozhlas. Vybudování varovného systému s funkcí obecního rozhlasu s propojením na automatizované hladinoměry a napojením na složky IZS vznikne moderní protipovodňový varovný systém, který bude sloužit občanům obce nejen v případě povodní, ale jakékoliv mimořádné události. Pořízením varovného systému naplníme povinnosti zákona o IZS 239/2000, kde starosta obce musí zajistit varování a vyrozumění obyvatelstva v případě vzniku mimořádné události. Nový varovný systém je schválen jako koncový prvek varování a vyrozumění dle požadavků GŘ HZS ČR, což dnes není ani systém pro odesílání hromadných SMS nebo kabelová televize. Navíc se jedná o nejmodernější digitální komunikační systém, který umožňuje do budoucna připojit další environmentální monitory prostředí (měření hlučnosti, prašnost, CO2 ve školách, školkách atd.), popřípadě jiné „chytré“ systémy.
Roztoky tím získají moderní komunikační systém, který splňuje požadavky současné legislativy a bude připravený pro další budoucí širokospektrální využití.
Umístění hlásičů vychází z akustické studie, která byla v rámci projektu zpracována. Budou instalovány postupně a vždy po instalaci menšího uceleného úseku budou probíhat akustické zkoušky tak, aby se ověřila jejich funkčnost. Zkoušky budou probíhat pouze v nutné míře a samozřejmě v běžných denních hodinách. Věříme, že toto drobné nepohodlí nám moderní systém umožňující nejen informace v případě krize, ale i mnoho dalšího, bohatě vynahradí.
Celý projekt bude realizován do konce září 2023.