Samotná historie československé výroby antibiotik začíná rokem 1943, kdy se k nám dostaly první zprávy o penicilinu. Na základě těchto kusých zpráv se snažily některé farmaceutické společnosti působící v Čechách o výrobu penicilinu během německé okupace.
Nejdále pokročil kolektiv pracovníků farmaceutického závodu v Dolních Měcholupech a po izolaci mnoha set kmenů penicilií z plesnivého ovoce, květů a listí získaly dva kmeny, které produkovaly účinnou látku, jež se svými vlastnostmi blížila tehdejšímu známému penicilinu. Byl získán preparát nazvaný Mykoin BF 510, který byl dokonce několikrát použit při klinické praxi.
Po skončení druhé světové války se neuvěřitelnou rychlostí rozšířily informace o účincích tohoto úspěšného léku. Proto již 26. května 1945 projednala vláda Národní fronty Čechů a Slováků s organizací Spojených národů UNRA (United National Relief and rehabilitation Administration) pravidelné dodávky penicilinu. Jelikož byla poptávka po penicilinu v tehdejším Československu vysoká, bylo rozhodnuto vystavět vlastní závod. V červnu 1946 se již očekávala první dodávka strojů a ostatního zařízení, ale začaly docházet až v únoru 1947.
Kromě výrobního zařízení bylo nutné mít tým pracovníků, který celou výrobu povede. Ten se skládal ze tří odborníků v čele s chemikem prof. Ing. Milošem Heroldem, prvním ředitelem podniku, mikrobiologem Ivanem Málkem a Ing. Zdenkem Kabátkem z oboru těžké chemie. Ti uplatnili znalosti ze stáže výroby penicilinu na průmyslovém zařízení technologického oddělení univerzity Connaught Laboratories v Torontu, v Kanadě.
Slavnostní zahájení výroby penicilinu v Roztokách
25. října 1949 byla zahájena výroba antibiotik v Roztokách a v celém Československu. Následující období výroby antibiotik a dalších produktů dostalo rychlý spád. Začal se vyrábět např. streptomycin, chlortetracyklin, erythromycin, fungicidin, infuzní roztoky, efedrin, nystatin a další léčivé látky nebo koncové léčivé formy.
V roce 1998 dochází k privatizaci společností ICN Pharmaceuticals Inc. a následnému strmému pádu z pomyslného vrcholu do hlubin oceánu. Poslední ranou byla povodeň v roce 2002, kdy byly zničeny sklady, pomocné provozy a výrobní část efedrinu. Hladina tehdy vystoupala až do výše 4,5 metrů!
Od června 2004 je jejím vlastníkem společnost SAFICHEM GROUP AG, která se rozhodla zachovat výrobu v České republice. Společnost uhradila všechny závazky a začala se psát nová kapitola „penicilinky“.
Letos jsme oslavili 75. výročí od zahájení výroby v naší společnosti. Tato významná akce byla zaměřena na naše současné i bývalé zaměstnance, zúčastnily se jí hosté z vládní i regionální politické reprezentace, průmyslové svazy, asociace, představitelé zdravotnického systému a zástupci města Roztoky. Zájemcům bylo umožněno si prohlédnout výrobu nystatinu fermentační metodou.
Nároky státních institucí, životního prostředí a zejména SÚKLu (Státní ústav pro kontrolu léčiv) si vyžadují neustále další investice především do výroby a kontrolních mechanismů.
Výsledkem byla výstavba nové výrobní linky nákladem stovek milionů Kč s nejmodernější technologií na léčivé přípravky určené k injekčnímu podání. Tato technologie je vytvořena tak, aby se obsluha nedostala vůbec do kontaktu s vyráběným produktem.
Přístup během výroby je možný pouze pomocí rukávců z vedlejšího pracovního prostoru. Téměř to připomíná laboratoř ze sci-fi filmu, jenom s tím rozdílem, že tato linka vyprodukuje až 25 000 kusů lahviček léčivého přípravku za den, nikoliv smrtící zbraň určenou pro likvidaci lidské populace.
Jenom pro jednoduchou představu čtenářů, ve výrobní lince se používá metoda tzv. lyofilizace (sušení mrazem), která je založena na principu odpařování vody s rozpuštěnými účinnými látkami při nízké teplotě a nízkém tlaku (v našem případě rozsah od −40 oC do +35 oC a vakua). Úplně stejným způsobem se vyrábí sušené ovoce. Díky tomu si ovoce zachová svou vůni a původní barvu. Naše přípravky se stanou po tomto výrobním kroku sterilními s požadovanou dobou exspirace.
Pro bližší představení naší společnosti uvádíme pár informací a čísel:
- Zaměstnáváme 200 lidí.
- 80 % zaměstnanců pracuje v okruhu do 20 kilometrů.
- Obrat v roce 2023 byl 378 mil. Kč.
- 78 % naší produkce míří do zahraničí.
- Patříme mezi tři největší výrobce nystatinu na světě.
- Jelikož jsme český výrobce, tak upřednostňujeme trh v Čechách a na Slovensku.
- Postavili jsme novou výrobní linku dle nejvyšších standardů EU.
- Z mnoha úsporných opatření uvádíme zrušení centrální strojovny a kotelny, zateplení plášťů, střechy, výměnu oken výrobních budov, administrativní budovy a centrálního skladu a a zrušení čpavkového hospodaření.
- Proběhla rekonstrukce čističky odpadních vod, čímž získáváme bioplyn pro výrobu páry do provozu, a výstavba fotovoltaické elektrárny.
- Disponujeme zkušebním poloprovozem.
- Naše produkce je kontrolována ve vlastní laboratoři.
- Nabízíme analytické služby, analýzu canabinoidů, těžkých kovů nebo nitrosaminů.
- Kromě samotné výroby jsme schopni zajistit výrobu léčivých přípravků dle smluvního zadání.
Vyrábíme léčivé přípravky pro ARO, infekční oddělení nebo hormon – hydrocortison, který se používá prakticky na každém nemocničním oddělení. Kromě jiného má tento hormon použití při anafylaktickém šoku – rychle nastupující alergická reakce, která může způsobit i smrt, například po píchnutí člověka vosou nebo jiným hmyzem.
Málo kdo ví, že léčivé přípravky, které se vyrábějí v Roztokách, jsou v seznamu světové zdravotnické organizace s názvem „WHO Model List of Essential Medicines“, který zahrnuje základní a nepostradatelná léčiva.
Vyrábíme účinnou látku nystatin, antimykotikum, ze kterého se vyrábějí léčiva, zejména proti kvasinkám rodu Candida. Mezi maminkami je tato choroba známá pod názvem moučnivka. Také se používá do vaginálních globulí při léčbě kandidózy.
Kombinace našich dvou přípravků thiopentalu a suxamethonia se využívá při tzv. „bleskové intubaci“. S tou se pacient setká např. na emergentním příjmu, když je v ohrožení života a je nutné okamžitě zajistit jeho základní funkce. Pacient se uspí, zaintubuje (zavede se rourka) a zajistí dýchání.
Antibiotikum chloramphenicol má široké spektrum působení a používá se i v neurochirurgii.
Vlastní výzkum a vývoj
Náš vlastní výzkum a vývoj se soustředí na syntézu protinádorových nebo protivirových léčivých látek, k jejichž výrobě je používána vlastní kombinace enzymů vyvinutá s ohledem na nízkou cenu a minimum odpadních látek a vývoj inovativních protinádorových přípravků.
Jedním z hlavních projektů výzkumného a vývojového centra jsou nové platinové přípravky určené k léčbě nádorových onemocnění, například projekt TU31, zvaný Perpetum.
Cisplatina nebo Oxaliplatina, tzv. platnaté komplexy, které se nyní používají při léčbě rakoviny, mají nežádoucí účinky, mohou vést k rezistenci nádoru, a především se dosud dají podávat pouze v infúzi. Námi vyvinuté nové platičité komplexy však dle dosavadních výsledků slibují vyšší účinnost, nižší množství nežádoucích účinků a také stejnou dostupnost při mnohem komfortnějším podávání ústy, třeba i v domácím prostředí.
Unikátní perorální forma je tak zcela revolučním příslibem lepší spolupráce pacientů a mnohem širšího uplatnění této látky pří léčbě různých typů rakoviny.
Vývoj platičitého komplexu pod názvem Perpetum probíhá ve VÚAB od roku 2012 a v roce 2022 byly zahájeny klinické testy tohoto léku. Vývoj je však extrémně nákladný a v jakékoliv své fázi se může ukázat jako slepá ulička. Úspěch by ale mohl znamenat významný pokrok v léčbě rakoviny. Lék TU31 prochází klinickým testováním v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.
Dosud byly všechny náklady dominantně pokryty z našich zdrojů se spolufinancováním z výzkumných grantů. Pro další fáze testování, zejména fázi III, společnost zvažuje spolupráci s další významnou farmaceutickou firmou.
Budoucnost?!
Současná situace nepřeje jakékoliv výrobě v EU a v Čechách obzvlášť, což se týká i farmacie. O tom hovoří i fakt, že účinné látky, jako je např. nystatin, vyrábí v Čechách pouze 5 společností. Náklady na energie a suroviny se v posledních letech zvýšily o desítky procent, ale prodejní ceny jsou regulovány státem a nekorespondují s inflací.
Evropská unie průběžně zavádí další a další nové nákladné povinnosti. V případě, že se potom jakékoliv společnosti nevyplatí některý ze svých léků vyrábět z důvodu malé spotřeby a nízké ceny, tak zmizí z trhu bez ohledu na potřeby pacienta. Nadnárodní společnosti přesouvají svou výrobu do třetích zemí, kde nejsou tak přísná pravidla na jejich výrobu a výrobní náklady jsou podstatně nižší.
Není výjimkou, že evropský výrobce nakoupí suroviny pouze za takovou cenu, za jakou ho konkurence vyrobí včetně krabičky v Asii. Pouze pro představu, každý osmý lék na světě se vyrobí v Indii.
Prosím, držte nám palce, ať jsme tu s vámi, pro vás a s léky, které patří mezi obtížně nahraditelné. Vitamín C vás před anafylaktickým šokem nezachrání.
Ing. Karel Figalla, VUAB Pharma, a.s.