Rada města navrhla do rozpočtu na příští rok prostřednictvím místostarosty Novotného na žádost sdružení Pro Roztoky a Žalov částku 200 000 Kč na zaměstnání osob se zdravotním postižením prostřednictvím sociálního podniku (chráněné dílny).
Využívání sociálního podniku – chráněné dílny – se dostává do popředí zájmu městských samospráv, jednak efektivitou a jednak je projevem empatie a uznání ke svým spoluobčanům. Roztoky by se mohly stát jedním z průkopníků spolupráce chráněné dílny s městem a zapojení hendikepovaných do komunity zdravých.
Město zaměstnáním osob se zdravotním postižením přispěje k posílení sociální politiky města, zejména v případech obtížné zaměstnanosti hendikepovaných, kteří jsou částečné vyloučení z fungující komunity zdravých. Zaměstnávání osob se zdravotním postižením je především pracovní terapie, tj. zlepšení kvality života člověka s postižením a jejich uznání. Zároveň bude tato činnost bonusem pro město, ovlivní spokojenost obyvatel.
Městu chybí některé práce, které jsou nyní v kompetenci technických služeb, nejsou náročné na výkon samotný, ale na čas.
Mezi pracovní činnosti lze zařadit např. ruční čištění města – sbírání odpadků nejen na frekventovaných místech, kde je riziko stálého znečištění – plochy v blízkosti dětských hřišť, turistických cest, náměstí, autobusových zastávek; ruční ekologické odplevelení chodníků; ověření nahlášených závad (z webu města); údržba autobusových zastávek v zimě; obchůzková činnost (pro nahlášení jednoduše odstranitelných problémů) apod. Denní činnosti zaměstnanců bude organizovat a kontrolovat pověřený koordinátor z řad osob ZPS.
Organizace (chráněná dílna) zajišťující zaměstnávání osob se zdravotním postižením projde řádným výběrem na začátku roku 2024.
Marcela Šášinková, Marie Dvořáková
zastupitelky
Společně PRO Roztoky a Žalov