Únor, coby nejkratší měsíc v roce, vybízel i ke svižnému únorovému jednání krajského zastupitelstva. Bohužel se stal pravý opak, předvolební exhibice nabraly půl roku před volbami na síle.
To se projevilo například urputnou snahou opozice vrátit do dozorčí rady KSÚS svého odvolaného zástupce, ale projednány a schváleny byly ovšem i některé dokumenty, které mohou být pro veřejnost zajímavé.
Zdravotnictví je priorita, ale není levná…
Ty nejzávažnější se bezpochyby týkaly dalšího zlepšení provozu a vybavení středočeských nemocnic v Benešově, Kladně, Kolíně, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami. V letošním roce půjde na investice do těchto zařízení (např. CT přístroj, RTG skiagraf, ale i rekonstrukce ČOV) 174,6 mil. Kč!
Na straně druhé si vyžádal slyšení zástupce lékařů z nemocnice v Kutné hoře, kde dochází k částečnému útlumu provozu, konkrétně urgentní chirurgické ambulance. Důvodem je nízká vytíženost tohoto oddělení i to, že autem jste v nemocnici v nedalekém Kolíně za 12 minut. Tam, jak jsem měl příležitost se osobně přesvědčit, však bývá dosti plno…
Významná suma 43,5 mil. Kč bude zajišťovat provoz záchranné pohotovosti v našem kraji. To, že sídlí i v našem městě, je nezpochybnitelný bonus, zejména z hlediska dojezdových časů.
Ředitel krajského úřadu Jan Louška představil zastupitelům profil úřadu, v jehož čele již 3 roky stojí. V současné době zaměstnává tento administrativní kolos 751 stálých zaměstnanců, dále zde působí externí administrativa pro výběrová a jiná řízení a na různých pozicích také 65 zastupitelů.
Podle pana ředitele by ovšem vzhledem k rozsáhlé agendě největšího kraje v ČR bylo optimum 1 100 pracovníků. Protože „pokrok nezastavíš“, již jsou zde nasazeni i tři roboti a dalších sedm se na svou roli připravuje.
Zastupitelstvo bez odporu schválilo aktualizaci Zásobníku projektů spolufinancovaných z EU i národních zdrojů. Tento seznam zbožných přání již čítá projekty celkem za 85 miliard Kč!
Podstatně skromnější jsou příspěvky malým obcím na malé investiční akce. Tentokrát dostane 30 obcí (do 2 tis. obyvatel) celkem 17,5 mil. Kč. Překvapivé je zjištění, že obce poměrně málo této možnosti využívají!
…stejně jako veřejná doprava
Přes protesty opozice byl schválen aktualizovaný plán dopravní obslužnosti kraje do roku 2025, v němž mj. figuruje i parkovací dům u nádraží v Roztokách, coby ukázkový, pilotní projekt. Důvodem nesouhlasu byl závazek automatické valorizace ceny jízdného v závislosti na míře inflace.
To opravdu není populární opatření, leč logicky nevyhnutelné; v současnosti tvoří výdaje na dopravní obslužnost 29 % krajského rozpočtu! Podstatné bude, aby k navyšování nedocházelo nad únosnou míru a veřejná doprava tak neztratila svůj hlavní účel – preferovat hromadnou přepravu osob před individuální automobilovou.
V souvislosti s projednáváním výdajů na školy zřizované krajem a obcemi bylo konstatováno, že kraj nepředpokládá dorovnání rozpočtu škol zřizovaných obcemi na jejich nepedagogické pracovníky, což přítomné starosty příliš nepotěšilo. Zřejmě budou muset sáhnout do rozpočtu obcí, byť to není v souladu s ustanovením školského zákona.
Bez dotací kultura v obcích nepřežije
Zastupitelstvo také schválilo dotace na tzv. živou kulturu v kraji. Pro tuto oblast je v letošním rozpočtu alokováno 10, resp. s dalšími podprogramy 12 mil. Kč. To není úplně málo, ale nestačilo to pokrýt ani polovinu podaných žádostí. Bez finanční podpory tak zůstaly akce za 12,7 mil. Kč.
Pro naše město je potěšující, že několik projektů neúprosným sítem zdárně prošlo, takže příspěvek obdrží město na Slavnosti levého i pravého břehu, tradiční Svátky hudby v roztockém zámku či na reje spolku žalovských čarodějnic (všichni po 110 tis. Kč). Mírný příspěvek na činnost (25 tis. Kč) dostane i oblíbené divadélko Kvítko.
Naopak jedna z nových akcí, Jeden svět, odešla s prázdnou. Zde si dovolím jednu osobní poznámku. Pro hodnocení žádostí je nastaven poměrně objektivní a snad i spravedlivý systém. Žádosti jsou nejprve hodnoceny pětičlennou hodnotící komisí.
Každý její člen nezávisle na ostatních všechny žádosti posoudí a elektronicky bodově ohodnotí, součtem pak získáme výsledné pořadí. Potom ještě projedná výsledek Výbor pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch a finálně schválí krajské zastupitelstvo. Oddělené hodnocení s sebou přináší ovšem i nemožnost sjednotit interpretaci některých údajů v žádostech.
Proto se mohou hodnocení jednotlivých komisařů dosti lišit. A nízké hodnocení jednoho z komisařů může výsledek i významně ovlivnit, neboť často rozhodují i desetiny bodu.
Za našimi humny
Obvykle dosti nezáživná část agendy, týkající se úplatných i bezúplatných převodů pozemků i pozemečků mezi krajem i obcemi, byla tentokrát oživena záměrem prodeje části rozsáhlého areálu bývalé školy St. Kubra ve Středoklukách. Kraj odprodá obci 12,5 tis. m2 pozemků a budov za 37,2 mil. Kč.
Vesnice se 1 300 obyvateli a chudým rozpočtem bude tento majetek splácet (bezúročně) po dobu 15 let. I tak kraj slevil oproti odhadní ceně 5 mil. Kč. Není pochyb o tom, že kdyby kraj nabídl pozemky k tržnímu prodeji, získal by za ně podstatně více. Obec však garantuje jejich využití pro školské účely.
Naopak sousední Klecany a Zdiby nekupují, ale bezúplatně převedou na kraj cca 3,5 tis. m2 pobřežních pozemků, na nichž pak kraj vybuduje Vltavskou cyklistickou cestu. Realizace se snad dočkáme na podzim letošního roku. Není bez zajímavosti, že jde o pozemky, které do nedávna patřily k historickému majetku Roztok, než jsme se jich ve prospěch Zdib vzdali.