O prázdninách probíhala na úpravně pitné vody Želivka v Hulicích odstávka terciálního stupně čištění. Na roztockém Facebooku se kolem toho strhla poměrně mela. O co tedy vlastně šlo a jaký že to mělo vliv na pitnou vodu v našich městských rourách?
Trocha geografie a technických zajímavostí
Roztoky jsou napojené na pražský vodárenský systém od poloviny 80. let. Před tím byly zásobeny z vlastních studen u Vltavy, jejichž kontaminace byla právě počátkem 80. let už příliš vysoká.
Voda pochází z vodní nádrže Švihov na řece Želivka. Odebraná voda je upravována v úpravně Želivka situované pod hrází nádrže. Voda pro Prahu a okolí je vedena štolovým přivaděčem do hlavních vodojemů v Jesenici. Tento přivaděč je ražený, v celé své délce ve spádu, takže voda je do Jesenice dopravována gravitačně. Je to mimochodem světový unikát. Průtočný profil je 2640 mm, maximální průtok 6700 l/s. Reálný objem dodávané vody je ovšem omezen aktuálním výkonem úpravny Želivka.
Z Jesenických vodojemů voda teče hlavními pražskými vodovodními řady, naším směrem přes vodojem Strážovská (v Radotíně) a vodojem Suchdol. Z něj pak vede vodovodní přivaděč přes Tiché údolí DN 400 mm a 350 mm do „našeho“ vodojemu na Žalově. Tento přivaděč kromě toho dodává vodu i do Únětic, Úholiček, Velkých Přílep a Statenic.
Úpravna Želivka
Je umístěná pod přehradou Švihov, její maximální kapacita je 7000 l/s. Aktuální výkon je ale menší, cca poloviční. V současné době pokrývá spotřebu Prahy a části Středočeského kraje. Od roku 2022 (od roku 2021 ve zkušebním provozu) je úpravna vybavena třetím (terciálním) stupněm čištění – filtrací přes GAU – sorbcí na granulovaném aktivním uhlí a ozonizací. Cílem této úpravy je odstranit z pitné vody zbytky mikropolutantů, jako jsou pesticidy, farmaka a další látky podobného charakteru. Je třeba zdůraznit, že do předloňského roku žádný terciální stupeň neexistoval a nikdo to neřešil.
V letošním roce probíhá krátká servisní odstávka tohoto stupně (od 10. 7. 2023 do 30. 11. 2023), tedy metoda čištění se vrátila (na chvíli) do roku 2020.
Zhoršená kvalita vody
Odstávka části technologie na úpravně Želivka může v některých místech způsobit drobné zhoršení kvality vody v senzorických vlastnostech, tedy v chuti a vůni. Určitě to ale nemá vliv na zdravotní nezávadnost vody (z pohledu vyhlášky č. 252/2004 Sb.) – to bylo potvrzeno mimořádnými rozbory provedenými naším provozovatelem, společností Severočeské vodovody a kanalizace, a.s., na pěti vytipovaných místech v Roztokách i odběry prováděnými denně na ÚV Želivka a též pravidelně na mnoha místech v pražské vodohospodářské síti. Průměrné výsledky rozborů jsou uveřejněné provozovatelem pražské vodárenské sítě společností PVK, a.s. na stránkách www.pvk.cz. Stanovisko našeho provozovatele ke kvalitě vody společně s uvedenými rozbory jsou uveřejněné na webových stránkách města, do Odrazu by se nevešly. Nicméně, informace uváděné v tisku zřejmě přiměly některé obyvatele více si všímat kvality vody vytékající jim z kohoutku, a tím pádem se během léta začaly množit stížnosti na její špatnou kvalitu. Zejména pak na roztockém Facebooku.
Pojďme si tedy shrnout, čím může být kvalita vody na konci vašeho kohoutku ovlivněna. Tak jistě je to kvalita zdroje a úpravny vody, stav přívodního potrubí, stáří a čistota vodojemu, stav distribuční sítě (tedy vodovodů v ulici) a v neposlední řadě též stav vodovodní přípojky a domovního rozvodu. Na vodu (zejména na její chuť, tedy odborně řečeno senzorické vlastnosti) může mít kromě stavu potrubí vliv i použitý materiál potrubí (veřejných řadů, domovních rozvodů). Jak jsem již uváděl výše, zdroj, úpravna i hlavní zásobovací řady kvalitu vody zásadně neovlivňují. Vodojem (ten náš je na Žalově) máme poměrně nový a pravidelně čištěný.
Problém tedy bude v distribuční síti a v domovních rozvodech. Tomu nahrává i fakt, že v některých místech Roztok je voda v pořádku, na rozdíl od některých jiných. Velká část stížností je z oblasti kolem Tyršova náměstí, kam je voda z žalovského vodojemu dopravována hlavním distribučním řadem DN 400, který již něco pamatuje. Naopak v nových lokalitách (Solníky, horní část Žalova) jsou řady nové. Částečným řešením špatné kvality vody v některých místech Roztok by byla výměna nejhorších potrubí za nové. To se průběžně děje v rámci postupné obnovy vodovodních řadů, jen to nelze naráz.
Ve starých řadech jsou působením věků na vnitřní straně trubek usazeniny a nárůsty (inkrustace). V případě změny (zvýšení) průtoků se část těchto inkrustů utrhne a způsobí zákal ve vodě. Jedná se o různé vápenné a železité oxidy, zdraví neškodné. Jen nepěkně vypadají a též nedobře chutnají. Děje se to zejména při změně průtoku v potrubí, třeba v suchém létě, když se začne hodně zalévat a napouštějí se bazény, anebo poslední víkend prázdnin, kdy je třeba uvést děti po prázdninách do stavu akceptovatelného pro školní docházku (samozřejmě všechny naráz).
Také ve slepých ramenech vodovodních řadů bývá voda horší kvality, pokud zde nezajistíme dostatečný průtok. Opět se to projeví po návratu z delší dovolené, kdy voda v řadu déle stála. Zde pomůže odtočení vody. Ve 30metrovém řadu 90 mm průměru je cca 200 l vody. Tento objem odtočíme domovním kohoutkem cca za 15 až 20 minut. Ideální je tedy po návratu z dovolené, jsme-li napojeni na koncový řad, nejprve například zalít zahradu nebo napustit sud. Provozovatel u takových slepých ramen provádí pravidelně proplach otevřením koncového hydrantu.
Co dělat, když mám špatnou vodu
Pokud mi z kohoutku teče žlutá nebo jinak viditelně znečištěná voda, nevábné chuti a vůně, nejprve je nutné se přesvědčit, že za to nemohou mé vlastní rozvody (zejména ve starších bytových domech) – tedy ideálně vyzkoušet kvalitu vody z vypouštěcího kohoutu za vodoměrem. Pokud i zde je problém stejný, obrátit se na havarijní linku SČVK 601 267 267/840 111 111. Provozovatel by měl provést propláchnutí řadů, voda by se měla vyčistit. Pokud se to nepodaří, situace se nezlepší nebo se pravidelně opakuje, je potřeba se obrátit na městský úřad nebo na samosprávu, ideálně emailem (voda@roztoky.cz). Klidně i s fotografií ilustrující špatnou barvu vody. Takové situace budeme řešit. Bude to pro nás i vodítko na vytipování nejhorších míst a pomůže to případnému zlepšení do budoucna.
Ing. Michal Hadraba
Radní pro vodohospodářskou infrastrukturu
Autorizovaný technik pro stavby vodního hospodářství