Během září letošního roku se v kostele sv. Klimenta na Levém Hradci uskutečnil již podruhé hudební festival „Dědictví Levého Hradce“ pořádaný varhanicí Danielou Valtovou.
Myšlenka festivalu ve formátu cyklu koncertů duchovní hudby vznikla se záměrem upozornit na unikátní varhany a vybrat peníze na jejich opravu. V kostele sv. Klimenta jsou umístěny varhany z roku 1778. Nástroj pochází z dílny varhanáře K. F. A. Gutha, později prošel nepříliš zdařilou obnovou a v současné době je ve stavu, který neumožňuje správné užívání. Nyní je proto v plánu rekonstrukce nástroje renomovanou varhanářskou firmou a výtěžek benefičních koncertů bude věnován na tento projekt.
Koncerty se letos stejně jako v minulém roce uskutečnily během tří zářijových sobotních večerů. Pro účely koncertu byl použit zapůjčený přenosný varhanní positiv.
První koncert s názvem „Laudate Dominum“ v sobotu 2. září 2023 přivedl na Levý Hradec sopranistku Markétu Klaudovou a trumpetistu Marka Zvolánka, na varhany je doprovodila Daniela Valtová. Na programu byl dynamický sled barokních i novějších skladeb.
Druhý koncert nazvaný „Nocturno“ se uskutečnil v sobotu 9. září 2023, kdy vystoupila harfistka Kateřina Englichová s houslistkou Silvií Hessovou.
Během třetího koncertu dne 16. září 2023 mělo původně zaznít unikátní Oratorium brevis „Legenda de Sancta Ludmilla“, které mělo premiéru na tomto festivalu minulý rok. Program však musel být změněn z důvodu zdravotní indispozice účinkujících. Díky této nečekané okolnosti bylo možné uvítat v kostele na Levém Hradci herce Jana Potměšila a sólisty Doubravku Součkovou, Lucii Karfiátovou, Jiřího Miroslava Procházku a Vicence Ignáce Novotného. Varhanní doprovod i sóla zajistila pořadatelka festivalu Daniela Valtová. Zaznělo několik barokních skladeb G. F. Händela, J. S. Bacha a A. Vivaldiho. Jan Potměšil umělecky přednesl „Legendu o svaté Ludmile“. Kněžna Ludmila, významná česká historická postava, byla tedy výjimečným způsobem připomenuta v den svého svátku a na místě, kde prokazatelně během svého života pobývala.
Daniela Valtová je absolventkou pardubické konzervatoře a pražské AMU. Od roku 2006 zastává funkci vedoucí klávesových nástrojů v Symfonickém orchestru hl. m. Prahy FOK, kde vystupuje také sólově. V březnu 2015 vystoupila s Českou filharmonií pod vedením Jiřího Bělohlávka jako sólistka v Janáčkově Glagolské mši ve Vídni a od té doby vystupuje s ČF v tomto díle opakovaně; podnikla i několik turné po Evropě a USA. Je vyhledávanou sólistkou, komorní hráčkou a laureátkou mezinárodních soutěží. Od mládí se zabývá též kompozicí. Ve své tvorbě překračuje hranice klasické hudby – v písních dává prostor inspiraci jazzem, blues, americkou country a podobnými žánry. Spolupracuje a vystupuje často se svou sestrou Jarmilou Vopatovou. Obě sestry vytvořily spolu s hercem Janem Potměšilem program „Hudba mezi slovy“, který úspěšně prezentovali doma i v zahraničí. V roce 2010 vydala Daniela Valtová své debutové album MEETING POINT.
Herec Jan Potměšil poprvé účinkoval již v dětství v legendárním cyklu Bakaláři v povídce Lokomotiva, kde mu byl protihráčem Vladimír Menšík. Později herectví vystudoval na DAMU, ztvárnil řadu romantických i dramatických postav a je oceňovaným divadelním i filmovým hercem. Pokračuje ve své kariéře navzdory handicapu – po autonehodě v mládí je upoután na invalidní vozík. Je kmenovým členem Divadelního spolku Kašpar, který hraje v Divadle v Celetné. Účinkuje zde v řadě divadelních her – nejúspěšnější je patrně Růže pro Algernon (800 repríz během tří desetiletí). Za roli Richarda III. získal Cenu Alfréda Radoka. Jan Potměšil se věnuje také podpoře lidských práv a vícekrát se zúčastnil akcí na podporu lidí nespravedlivě stíhaných čínským režimem.
Sólisté Doubravka Součková, Lucie Karafiátová, Jiří Miroslav Procházka a Vincenc Ignác Novotný jsou absolventy renomovaných hudebních akademií v Čechách i v zahraničí a držiteli cen hudebních soutěží. Spolupracují s českými i zahraničními divadly a hudebními soubory a vystupovali na prestižních hudebních festivalech.
V závěru koncertu vystoupil farář roztocké římsko-katolické farnosti P. Petr Bubeníček. Ocenil konání festivalu a poděkoval pořadatelce varhanici Daniele Valtové, které věnoval Svatoludmilský gombík – pamětní předmět inspirovaný archeologickými nálezy z 9. až 10. století. Jedná s o kopii gombíku, historického okrasného spínadla oděvu, vytvořenou v rámci projektu „Svatá Ludmila 1100 let“, na němž se roztocká farnost participovala.
Hudební festival „Dědictví Levého Hradce“ letos přivedl do Roztok opět řadu profesionálních interpretů, kteří svými vystoupeními zdůraznili historickou hodnotu i svébytnou duchovně kulturní atmosféru levohradeckého ostrohu. Varhanice Daniela Valtová vytvořila těmito koncertními cykly důstojnou hudební platformu hodnou velkolepé historii Levého Hradce. Zároveň také potvrdila svou vytrvalost dovést projekt rekonstrukce levohradeckých varhan do úspěšného završení a publikum tak může doufat v další ročníky duchovně uměleckých zážitků.
Do sbírky na opravu varhan v kostele sv. Klimenta na Levém Hradci je možné se zapojit příspěvkem na č. účtu Římskokatolické farnosti Roztoky: 172651125/0600, variabilní symbol 169 (číslo účtu lze ověřit na stránkách farnosti: www.peplum.cz).
Akce byla podpořena městem Roztoky a firmami BLÁHA s.r.o. a DTS Praha, a.s.
Zdeňka Pechačová