„V jednu chvíli jsme měli hodně lidí, kteří se zranili, když se vraceli zpět do svých domovů. Bývaly tam totiž často nastražené výbušniny – ať už v lednici, v rychlovarné konvici, v pračce… V době, kdy jsem nastoupila do nemocnice, akorát jsme přijali pět sester z rodiny, která se vrátila z uprchlického tábora. Jejich otec věděl, že se to děje. Popisoval nám, že když vcházel domů, nechal rodinu venku, dveře i lednici otvíral koštětem, aby zjistil, jestli je tam bezpečno. Když ho celý prohledal, teprve ji pustil dovnitř. Za pár dní si jeho dcery hrály na střeše a tam našly nějakou výbušninu zabalenou ve vatě,“ vzpomíná na svou práci v Sýrii zdravotní sestra Martina Jurigová. „Jedna zemřela, druhá přišla o obě nohy, další ztratila jednu nohu, zbylé byly taky vážně poraněné, takže všech těch pět sester přijelo k nám do nemocnice a nějakou dobu se tam léčily. To byl rozhodně jeden z těch příběhů, který vás zasáhne.“
Obyvatelé Roztok mají jedinečnou příležitost poslechnout si, co to znamená být na misi v zemi, kde zuří ozbrojený konflikt nebo kde zemětřesení či povodně zničily infrastrukturu včetně nemocnic.
Lékaři bez hranic je zdravotnická a humanitární organizace. Už přes padesát let pomáhá lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi. Působí ve více než 70 zemích světa.
Debaty s účastníky misí Lékařů bez hranic odstartovaly v říjnu povídáním s dětským chirurgem Janem Trachtou (rozhovor s J. Trachtou si můžete přečíst zde) a pokračovat budou až do prosince – vždy jednou za měsíc budou moct místní přijít diskutovat do Café Vratislavka. Nejbližší termín je ve čtvrtek 9. listopadu v 19 hodin. Martinu Jurigovou doplní porodní asistentka Lucie Brázdová, která s neziskovou organizací spolupracuje už přes deset let. „Pracovala jsem ve velké porodnici v Kábulu, kde bylo měsíčně 1200 porodů, v Indii jsem jezdila do džungle, kde jsme rozkládali mobilní kliniky, pracovala jsem v uprchlickém táboře. Na řeckém ostrově Lesbos nebo na palubě lodi ve Středozemním moři jsem pomáhala ženám, které se setkaly se sexuálním násilím,“ vyjmenovává Lucie jen některé ze situací, které se musela naučit zvládnout.
Druhá debata s Lékaři bez hranic
Kdy: čtvrtek 9. 11. od 19 hod.
Kde: Vratislavka Café
Nikola Kaňovská Tenevová
tisková koordinátorka Lékařů bez hranic