V naší škole se rozhodně nenudíme. Pro žáky přes celý rok pořádáme nespočet zajímavých akcí a naším specifikem jsou tzv. tematické měsíce. Září by se dalo považovat za takový adaptační měsíc, na jehož konci měli takřka všichni žáci na nohách vhodné přezůvky a ve školních skříňkách potřebné školní pomůcky.
Říjen se v naší škole nesl ve znamení vědy a přírody. Ze školních zdí tak na žáky denně shlíželi významní vědci a vědkyně z oblasti chemie, fyziky, biologie a IT. Nemálo z nich představovalo nositele Nobelovy ceny a každý přispěl do lidské společnosti významným objevem, bez kterého bychom si dnešní fungování ve společnosti představovali jen těžce.
V průběhu října rovněž měli žáci možnost zapojit se do fotografické soutěže, která se nesla v duchu měsíce vědy a přírody. V e-mailové schránce paní učitelky Lenky Kubizňákové přistálo velké množství fotek a jedna hezčí než druhá! Zapojili se žáci 1. i 2. stupně a na konci měsíce nás čekalo závěrečné vyhodnocení těch úplně nejlepších! Už teď jsme rádi, že nám fotky zdobí přízemí školy.
Takovou pomyslnou třešničkou na dortu byl projektový den, který tematický měsíc uzavřel. Pro žáky 2. stupně bylo připraveno celkem 6 stanovišť zaměřených na fyziku, chemii, přírodopis, informatiku a zeměpis.
6. třídy pracovaly na tvorbě vizuálně atraktivních digitálních map, které si pro ně připravil pan učitel Jakub Zvelebil. Na základě práce s Google Earth vytvořili žáci podrobnou digitální mapu obsahující informace a obrázky spojené s tématem, které si vybrali. Projekt nejen povzbudil kreativitu žáků, ale také jim pomohl rozvinout důležité dovednosti v oblasti geografie, vědeckého výzkumu a práce s technologiemi.
Jakmile žáci dokončili práce s digitální mapou, čekala je taková malá seznamka. A s kým se seznamovali? S našimi neodolatelnými a vždy nabitými roboty Photon. Svého nového partnera se učili žáci programovat tak, aby využili veškerý jeho potenciál – barevná světla, dotyková čidla a zvukové projevy. Nakonec musel jejich parťák projet i připravenou dráhou a plnit úkoly, které si pro něj připravil pan učitel Jiří Cvejn.
7. třídy se mohly zúčastnit workshopu v prostorách školní zahrady, kde si vyzkoušely orientaci pomocí přírodních ukazatelů, jako jsou mechy a lišejníky na stromech, slunce a stíny, letokruhy na pařezu atd. Další výzvou, do které se žáci s vervou pustili, bylo rozdělat oheň pomocí křesadla a postavit bivak, tedy nouzový přístřešek. Pokud se tedy někdy uskuteční soutěž Survivor junior, naše 7. třídy budou připravené!
Z přírody se žáci rovnou vrhli do učebny fyziky, kde si pod vedením pana učitele Michala Slámy vyzkoušeli několik fyzikálních pokusů zaměřených na sílu. Síla nejsou pouze svaly, ale také použití hlavy! Vyzkoušeli si poprvé sady na mechaniku, které na konci pokusů dokázali zkompletovat zase zpět.
8. třídy se naplno ponořily do chemie a jejích krás. Žáci měli možnost nejen zhlédnout, ale i vyzkoušet si řadu chemických pokusů, které je dovedly k pochopení jevů, se kterými se v praktickém životě setkávají. Žáci se zabývali povrchovým napětím kapalin, zkoumali účinky katalyzátoru na průběh chemické reakce a v neposlední řadě rozklíčovali princip pěnového hasicího přístroje, který si na závěr hodiny pod vedením paní učitelky Lenky Kubizňákové sestavili a vyzkoušeli hašení.
9. třídy se do projektového dne prostě zakously! A to myslíme doslova. Pod vedením paní učitelky Sabiny Cvejn Malé ochutnávali žáci tu nejzákladnější potravinu – pečivo. Na základě chuti museli rozeznat, pro jakou potravinovou intoleranci je určené. Ochutnávali pečivo bezlepkové, bezlaktózové a se sníženým obsahem cukru. Nezbyl ani drobeček! Poté se rozdělili do skupin a na základě přidělené potravinové intolerance museli na internetu dle receptu fiktivně nakoupit vhodné potraviny a spočítat celkové náklady. Díky této aktivitě si žáci uvědomili, že lidé, kteří mají diagnostikovanou potravinovou intoleranci, mají výběr potravin těžší a ve většině případech i dražší než lidé bez takového omezení.
Jsme moc rádi, že říjen prožili naši žáci aktivně a věříme, že si odnesli opět nové poznatky. Teď už se směle vrháme do listopadu, který se ponese v duchu divadla a filmu.
Mgr. Sabine Cvejn Malá