Krajští zastupitelé se na své listopadové schůzi museli vypořádat s 88 body programu, včetně schválení rozpočtu na rok 2024, ale dominantním se poněkud nečekaně stal hned první bod v pořadí – záměr Středočeského kraje postupovat aktivněji proti hazardu.
Že to nebude „procházka po Něvském prospektu“ naznačovalo již to, že se na tomto návrhu nedokázala shodnout Rada kraje (tedy koalice) a rovněž bylo jasné, že opozice nám tu radost, aby hlasovala pro smysluplný, leč politicky kontroverzní návrh koalice, neudělá.
O regulaci hazardu nestačí mluvit
Je potřeba říci, že šlo o dosti odvážný, ale racionální návrh, s nímž přišla paní hejtmanka. Možnost čerpat finance z nejrůznějších (celkem 22!) krajských fondů by po schválení návrhu mohly jen ty obce, které obecně závaznou vyhláškou zakáží na svém katastru provozování hazardních her.
Patologické hráčství je závažným společenským, asociálním jevem, které svými důsledky rozvrací rodiny, vede k beznadějnému zadlužování (prostřednictvím řetězení nebankovních půjček), exekucím, kriminalitě, posléze až k bezdomovectví i sebevraždám.
Na straně druhé, některým obcím a městům přináší podpora hazardu na jejich katastru poměrně slušný „vývar“. Zisk je to však jen zdánlivý, protože provozování hazardních her je často spojeno s alkoholismem, drogami a pouliční trestnou činností, jejíž důsledky také mají své nemalé náklady.
Z letošní zprávy Národního monitorovacího střediska vyplývá, že riziko problémového hazardního hraní se týká 2,4–4,5 % populace a vysoké riziko patologického hraní 1,3 % populace ČR.
Situace ve Středočeském kraji není sice zdaleka tak dramatická jako v některých jiných regionech, je zde odhadováno cca 15 tisíc patologických hráčů, nicméně některá města se od Ústeckého či Moravskoslezského kraje příliš neodlišují.
Špinavé peníze nesmrdí
„Černému“ žebříčku 42 středočeských obcí provozujících na svém území hazard dominuje z hlediska výše příjmu těchto „krvavých peněz“ nedaleké Kladno s ročním inkasem 107 mil. Kč. V závěsu za ním nalezneme Mladou Boleslav, Mělník, Příbram, Beroun či Kutnou Horu.
To jsou všechno větší, okresní města, ale překvapující jsou i obce podstatně menší, které těmto velkým hnízdům hazardu směle konkurují. Např. takový Vestec (P-V) s 3 tisíci obyvateli ročně získává z hazardu přes 27 mil. Kč, ves Zlatníky 11,5 mil. Kč, sousední Klecany 4 mil. Kč.
Z hazardu dobře profitují i Kosmonosy (MB), Kostelec nad Labem, Kralupy nad Vlt., Neratovice či Poděbrady. Naproti tomu třeba Tuchoměřice v nedávném referendu odmítly stavbu dvou kasín v obci.
O problematice hazardních her promluvil přizvaný expert, adiktolog Ondřej Sklenář. I když počet heren za posledních 20 let klesl na desetinu původního stavu, nedá se z toho jednoduše vyvozovat, že se situace obecně zlepšuje. Hazard se spíše přesouvá na internet a do jiných, méně viditelných či nelegálních forem.
Hraní on-line je ale o něco složitější než cestou z fabriky zamířit do herny, vyžaduje depozit na účtu, nelze platit hotově. Statistika říká, že 88 % hráčů je beznadějně zadluženo, přičemž výše průměrného dluhu je 800 tisíc Kč. Bez jakéhokoliv omezení ovšem funguje „měkký“ hazard – loterie, Sportka, Sazka apod.
Odborníky je ověřeno, že lze za jedinou hodinu na automatu prohrát až 60 tisíc korun, tedy kompletní měsíční výplatu. V kasinu je denní limit až téměř půl milionu korun, když minimální vklad je 10 tis. Kč.
Jen další pitomá regulace?
Následovala velmi „podnětná“ a emotivní dvouhodinová debata. Potřebu vyjádřit se k věci měl téměř každý (i několikrát), včetně zastupitelů, kteří v uplynulých třech letech mlčeli jako ryby a dívali se na hodinky. Zatímco opoziční zastupitelé za ANO rovnou nazvali navrhovanou regulaci nelegálním vydíráním obcí, koaliční za ODS argumentovali zejména tím, že hazard je jen jedním ze segmentů asociálních jevů a že třeba alkoholismus je daleko větší metla lidstva než stírací losy či Bingo…
Alkoholiků je u nás údajně 15 % populace, tedy podstatně více než patologických hráčů. Obtížně však modří kolegové čelili otázce, zda je také možné za jediný večer propít celou šedesátitisícovou výplatu. Jiní argumentovali tím, že úlohou krajské samosprávy není občany vychovávat.
Na to paní hejtmanka poznamenala, že ovšem kraj může rozhodovat o tom, komu nenárokovou finanční dotaci na základě stanovených pravidel dá a komu ne. Jiní si zoufali, že jde o další regulaci či že dále bude jistě následovat plošný zákaz kouření. To u některých přítomných způsobilo nepředstírané zděšení.
K tomu O. Sklenář poznamenal, že před několika lety probíhala vášnivá debata o zákazu kouření v restauracích a o fatálních ekonomických a společenských dopadech tohoto opatření. A co se stalo? Nestalo se nic, hospody dále fungují, jen tam není ten obtěžující smrad. Náš bývalý starosta J. Jakob poznamenal, že Roztoky zakázaly hazard na svém katastru již před 9 lety.
A teď vyložme karty…
Po této vysilující rozpravě, s chmurnou vidinou dalších 85 bodů programu, bylo přistoupeno k hlasování. Pro společný návrh STANu a Pirátů hlasovalo 30 přítomných zastupitelů (včetně TOP 09, KDU-ČSL, SNK ED a Zelených), proti bylo 15 (ANO a část ODS), dalších 15 se zdrželo.
Návrh tak nebyl přijat, neboť minimum pro přijetí usnesení je 33 hlasů. Dlouho jsem neměl pocit takové beznaděje… Následovaly trapné scény v přilehlém bufetu, kde se někteří zastupitelé omlouvali, že pro návrh nemohli hlasovat…
Jistá naděje, dá-li se to tak nazvat, přeci jen existuje. V rámci konsolidačního balíčku vláda podstatně snížila procento výnosu z hazardu pro obce. Pro některé z nich se tak tato činnost stane finančně nezajímavou. Bezpochyby bude třeba věnovat pozornost i boji proti alkoholismu a konzumaci drog, v tom měli oponenti jistě pravdu.
Rozpočet kraje schválen
Podstatně méně zájmu připoutal pozornost původně klíčový bod agendy – schválení rozpočtu kraje na rok 2024. Jde přitom o obrovský balík peněz – téměř 50 mld. Kč, který si já reálně ani neumím představit. Významná část těchto peněz je ovšem tzv. průtokových, tedy ze státního rozpočtu určených na financování školství, drážní dopravy, sociální služby a další (32,63 mld. Kč). Z toho jen samotné školství spolkne 27,76 mld. Kč. Naproti tomu kultura něco přes 0,5 mld. Kč.
Provoz svých pěti nemocnic platí kraj převážně ze svého, což je velká zátěž. Jak už se stalo v naší zemi (a světě obecně) zvykem, rozpočet je skrytě deficitní, vylepšen bankovními úvěry ve výši téměř 2 mld. Kč. Na straně druhé letošní hospodaření zřejmě skončí mírným přebytkem.
Na závěr jsme všichni dostali krásnou knihu o řece Vltavě a ve stavu mentálního vyčerpání odjeli do svých domovů.