Začátkem nového roku mám před sebou milý úkol sdílet s vámi, alespoň částečně, své vize, plány, revize a možné inovace, které chystáme v našem muzeu.
Pro mě osobně má tento rok zvláštní význam, neboť dovršuji dvacet let působení v muzeu a současně, poprvé, vstupuji do nového roku v pozici jeho ředitelky. Věřím, že právě proto mám nyní jedinečnou příležitost ke krátkému zamyšlení nad tím, jakým směrem by se muzeum mělo ubírat v blízké budoucnosti a jakou úlohu by mělo plnit v rámci současné, moderní společnosti.
Jaké by tedy naše i vaše muzeum mělo být? Moderní, otevřené, dynamické, inovativní, inkluzivní, komunitní a udržitelné…
Jak bychom toho rádi dosáhli?
Jedním z prvních kroků bude vytvoření nové, přitažlivé vizuální identity a jedinečného, snadno zapamatovatelného brandu, který bude lépe odpovídat současným trendům. Chtěla bych, aby naše muzeum bylo místem, které si návštěvníci spojí s jedinečným a obohacujícím zážitkem.
Ve hře je i změna nebo zkrácení názvu našeho muzea. Budeme lépe vidět a lépe se nám budou propagovat naše aktivity, kterých rozhodně není málo. Abychom naplnili vizi být moderní a inovativní, budeme klást důraz na nové technologie a pracovat s virtuální a augmentovanou realitou.
Nově se v letošním roce mohou naši návštěvníci těšit na její první vlaštovky – nejstarší podobu tvrze z druhé pol. 13. století a podobu světnice s dřevěným obložením a kachlovými kamny z konce 15. století. I stálé zámecké expozice postupně oživíme novými technologiemi, které nám otevřou jiné možnosti prezentace našich sbírek a leckdy umožní návštěvníkům „zažít“ muzeum jinak a třeba i mimo jeho prostory.
Mým cílem i přáním je přicházet také s kombinovanými formáty prezentace našich sbírek, aby si každý návštěvník našel to své a rád se k nám vracel.
Moderní muzeum má být otevřené, inkluzivní a podporovat sociální soudržnost, porozumění a respekt mezi různými komunitami, reagovat na aktuální témata a trendy. Jsme odhodláni naplňovat tento cíl prostřednictvím pestrosti našich výstav, expozic a další tematických akcí, spoluprací s městem, místními spolky, umělci, školami a firmami.
Věřím, že tímto mixem uměleckých a kulturních aktivit vytvoříme prostředí, které bude otevřené, přístupné a zároveň inspirativní pro všechny naše návštěvníky.
Ani v současnosti hojně diskutované téma udržitelnosti nám není cizí. Princip udržitelnosti odráží naši pečlivou snahu o minimalizaci negativních dopadů našich aktivit na životní prostředí, kulturní dědictví i společnost. Jedním z konkrétních projektů, kterým směřujeme k dosažení ekologičtějšího a úspornějšího provozu muzea, je plánované využití odpadních vod ze sousední čistírny.
Tento inovativní krok nám umožní efektivně využít teplo z odpadních vod pro vytápění našich prostor. Snížíme tak nejen naši závislost na tradičních energetických zdrojích, ale také vybudujeme šetrný a udržitelný systém s pozitivním dopadem na životní prostředí okolo nás. A to není málo.
V dohledné budoucnosti máme v plánu i rozsáhlou revitalizaci parkových ploch a kompletní rekonstrukci s následnou dostavbou objektu, kde momentálně sídlí naše pokladna a kavárna. Tato ambiciózní iniciativa nám umožní vytvořit moderní a esteticky přitažlivé prostředí.
Bude nejen respektovat kulturní význam naší instituce, ale také poskytne návštěvníkům pohodlné a příjemné prostředí, které dodá nový rozměr a příjemný rámec jejich zážitku z návštěvy našeho muzea.
Mgr. Jana Klementová
ředitelka Středočeského muzea v Roztokách u Prahy