Poslední lednové pondělí jednalo po vánoční přestávce krajské zastupitelstvo. Vstoupilo tak do poslední čtvrtiny svého funkčního období, neboť nás na podzim čekají nové volby do tohoto zastupitelského sboru.
To, že volby se nezadržitelně blíží, bylo bohužel zřejmé i z průběhu jednání. I když si středočeské zastupitelstvo stále udržuje solidní politickou kulturu a věcnost, osobní exhibice a osočování ze strany opozice se začalo ke škodě věci výrazněji projevovat. Červenou nití veškeré krajské agendy jsou peníze, neb kraj funguje jako jakýsi „průtokáč“ financí ze státního rozpočtu obcím.
Chudoba není abstraktní pojem
Již stabilním bodem programu jsou peníze do škol na obědy pro děti a studenty „trpící potravinovou nebo materiální deprivací“, jak se dnes vzletně nazývá chudoba. Mezi příjemci je konečně i naše MŠ Havlíčkova, která předtím jako jediná z roztockých nežádala.
Kraj také pravidelně přispívá na rozvoj malých obcí (do 2 tis. obyvatel) z Fondu obnovy venkova. Tentokrát bylo uspokojeno 48 obcí v celkové částce 24,1 mil. Kč. Z toho je zřejmé, že jde vesměs o malou pomoc, ale často velmi důležitou. Byly schváleny i smlouvy o páteřních cyklostezkách, např. Polabské nebo po březích Jizery.
Pro nás je zajímavý i společný postup kraje a města Hostivice při přípravě výstavby parkovacího domu u nádraží s kapacitou 480 osobních aut. Město poskytne pozemky a kraj zainvestuje. Předpokládaná doba realizace je 2,5 roku.
Přesoutěžení dopravy bylo úspěšné
Co je pro občany našeho regionu opravdu důležité, je stav veřejné dopravy. Zastupitelstvo vyslechlo a schválilo závěrečnou zprávu radního Boreckého o provedených veřejných soutěžích na výběr autobusových dopravců. Soutěžilo se v 44 spádových oblastech, na které je kraj interně rozdělen.
O zakázky byl mezi dopravci značný zájem, průměrně bylo podáno 5,5 nabídky na jedno řízení. Nejúspěšnější byla spol. ARIVA, která zvítězila ve 14 oblastech. Díky soutěži bylo dosaženo jednoznačné úspory 400 mil. Kč oproti předpokládané ceně. Nové smlouvy budou platit od prosince letošního roku, a to na dobu 10 let.
Důležité je to, že se žádná z neúspěšných firem neobrátila s námitkami na ÚHOS, protože přezkum soutěže by znamenal nejméně půlroční odklad účinnosti. Je třeba pro úplnost poznamenat, že vysoutěžená cena se bude průběžně navyšovat indexací podle míry inflace, takže se již do cen příštího roku promítne inflace roku předchozího.
V polovině letošního roku bude vyhlášena soutěž o železničního dopravce, což bude v souhrnu boj o ještě větší balík peněz. Musíme doufat, že tyto otevřené soutěže přispějí ke hladkému fungování a stabilizaci cen veřejné dopravy.
Naléhavý problém – sociální služby
Jako třaskavé téma se ukázalo rozdělení dotací na poskytování sociálních služeb pro letošní rok. Vzhledem k demografickému vývoji, a tedy stárnutí populace, se tato věc stává jasnou prioritou samospráv a doufejme, že i státu.
Bohužel se ukázalo, že právě v této sféře veřejných financí hodlá momentálně stát ušetřit, takže financování je zatím zajištěno jen na cca tři čtvrtě roku; ve středočeském rozpočtu chybí v této kapitole momentálně asi 300 mil. Kč.
Ohroženy jsou zejména terénní pečovatelské služby, jejichž role každým rokem roste. Většina seniorů i chronicky nemocných dnes upřednostňuje dožití ve svém obydlí před pobytem v sociálně-zdravotním zařízení, a tak počet klientů stále roste.
Proto i kraj deklaruje, že bude podporovat zejména tento segment péče. Bohužel to zatím není podloženo penězi ze státního rozpočtu. MPSV nenavýšilo peníze o inflaci ani o zvýšené náklady na energie či mzdy. Pro letošní rok poskytlo ministerstvo na tyto služby jen 2 721 570 000 Kč, přičemž požadavek krajských organizací byl 3 884 340 021 Kč.
I když se nedá jednoduše souhlasit s tím, jak lamentovala opozice, že schází 1,2 miliardy, několik set milionů to jistě bude. Zastupitelé tedy pověřili pana radního Hrabánka, aby vstoupil v jednání s MPSV a peníze někde splašil.
Jen slohové cvičení rodinám nepomůže
Zastupitelé také schválili rozsáhlý koncepční materiál – Program podpory rodinné politiky na roky 2024–26, který obsahuje perfektně zpracovanou analýzu současného, ne zrovna ideálního stavu, bohužel v praktických strategických záměrech má řadu hluchých míst.
Veškeré kroky na podporu rodinné politiky jsou kryty jen běžnými kapitolami krajského rozpočtu, tedy žádnými mimořádnými fondy, přičemž dostupnost bydlení pro mladou generaci se stává opravdu vážným společenským problémem.
Trochu neshody v rámci koalice způsobila žádost malé (a nové) soukromé společnosti o příslib kraje zařadit do sítě její vznikající pobytové zařízení pro nemocné Parkinsonovou nemocí, kteří jsou mladší 65 let. Pro tyto pacienty dnes bohužel neexistuje v kraji žádné zařízení! Na straně druhé o stejný příslib řadu let marně usilují již existující zdravotnická zařízení. Projekt tedy vyvolal řadu otázek, tedy i to, zda podnikatelský záměr přestavět stavebně problematický objekt (v okrese Mělník) k tomu účelu, je vůbec reálné. Zastupitelstvo této žádosti nakonec po hodinové debatě nevyhovělo.
Zastupitelstvo naopak potěšilo 28 sportovních center mládeže, které obdrží na svou činnost celkem 37,5 mil. Kč (ovšem zhruba 25 % žádostem nebylo vyhověno).
Pořádně horko v sále bylo při projednávání zprávy předsedy dozorčí rady Krajské správy a údržby silnic, které předcházely personální změny v tomto orgánu. Činností KSÚS v minulých letech se zabývala i Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem.
Problematické byly zejména toky peněz na letní a zimní údržbu komunikací. Současné vedení se proto rozhodlo (aktuálně 11) dodavatelů těchto služeb kompletně přesoutěžit. Bude to bohužel běh na dlouhou trať, nové smlouvy vstoupí v platnost nejdříve v průběhu roku 2025. Všechny nás překvapila informace, že některé současné smlouvy byly uzavřeny již v letech 2005–2008, a od té doby všechno „bezvadně fungovalo“.
Naši hasiči otevírají šampaňské
A nakonec i dobrá zpráva pro naše dobrovolné hasiče. Spolek dobrovolných hasičů, který už 7 let svépomocně staví nový objekt hasičárny (a ovšem i základny Zdravotnické záchranné služby) v Masarykově ulici, získal souhlas kraje s poskytnutím návratné bezúročné finanční výpomoci ve výši 2,5 mil. Kč.
Na tuto výpomoc je vázán závazek dokončit a zkolaudovat objekt do 6 měsíců a začít úvěr splácet v měsíčních splátkách po dobu 5 let. Peníze na splátky budou generovány z nájemného placeného ZZS Středočeského kraje za užívání nových prostor (v současné době sídlí záchranka u benzinky v Žalově).
Je třeba přiznat, že kolem tohoto projektu kolují určité pochybnosti, a je tedy nutné hasičům držet všechny palce, aby se jim dílo, ku prospěchu jejich i města, zdařilo.
Stanislav Boloňský
zastupitel Středočeského kraje