Poslední pondělí v měsíci březnu jednalo středočeské zastupitelstvo. Návrh programu nesliboval žádné drama, ale nakonec se takové menší, za asistence kamer ČT, přeci jen odehrálo.
Nejprve ale zastupitelé schválili celý balík nejrůznějších finančních podpor, zejména menším obcím, např. z fondu obnovy venkova, fondu podpory obecního (malometrážního) bydlení, na opravy silnic II. a III. Třídy a dalších.
Zlepší se komfort veřejné dopravy
Jeden bod se přeci jen z průměru vymykal, a to olbřímí sumou 9 mld. Kč ve prospěch zlepšení kvality a efektivity Českých drah. Půjde zejména o modernizaci vozového parku na neelektrifikovaných tratích, kde dosud jezdí i poněkud muzeální kousky s dieselovým motorem.
Za téměř 5 mld. Kč budou v příštích letech nakoupeny ojeté, repasované soupravy z Německa s tím, že budou fungovat až do konce platnosti příslušných smluv, tj. do roku 2034. Smutné je poněkud to, že na nové vláčky nemáme a musíme si vystačit s tím, co už v Německu vyřazují jako zastaralé a neekologické. I tak však půjde, v českých poměrech, o pozitivní krok ke zlepšení komfortu cestování veřejnou dopravou.
Bylo také schváleno rozdělení 58 mil. Kč z letošního programu obnovy památek pro 64 žadatelů. Je to pěkná částka, která malinko (opravdu malinko) pomůže záchraně kulturního dědictví našeho kraje. Je ale potřeba dodat, že současně nebylo možné vyhovět dalším 95 žadatelům o cca 106,2 mil. Kč z důvodu nedostatečné alokace fondu.
Přitom některé projekty byly velmi kvalitní a určitě by si podporu z veřejných zdrojů zasloužily. Ale kraj není zázračný oslík produkující zlaťáky, ale jen „průtokový ohřívač“ přidělených financí ze státního rozpočtu v rámci tzv. rozpočtového určení daní (RUD). Zde je třeba opět připomenout, že Středočeský kraj dostává peníze podle koeficientu z roku 2000, kdy zde bydlelo o více jak 300 tisíc obyvatel méně než dnes.
Populace stárne a vyžaduje péči
Pak došlo na sociální a zdravotní záležitosti. Nejprve zastupitelé schválili příslib zařazení do sítě (což je podmínka pro financování) nových 40 lůžek se zvláštním režimem pro nemocnici v Mladé Boleslavi zřizovanou krajem.
Zařízení s lůžky se zvláštním režimem slouží pro chronicky nemocné (vesměs seniorní) pacienty se závažnými diagnózami, o které je nutná celodenní ošetřovatelská a zdravotní péče. Budiž řečeno, že pro návrh byli všichni přítomní, z koalice i opozice. Je totiž všeobecně známo, že těchto lůžek je velký nedostatek a současně populace stárne – ovšem prodlužující se věk dožití se nekryje s délkou věku v dobré zdravotní kondici.
Již další bod však ukázal složitost této problematiky.
Je řešením soukromá iniciativa?
O příslib zařazení do sítě požádala také soukromá společnost, která hodlá za téměř 100 mil. Kč (z fondu EU) vybudovat na Mělnicku zařízení pro pacienty s Parkinsonovou nemocí. V současné době totiž neexistuje v celé ČR jediné specializované zařízení pro lidi s touto diagnózou, kteří ještě nedosáhli věku 65 let.
Tato nemoc, která postihuje lidi již ve středním věku, má svá specifika, např. to, že ochromuje postupně a nevratně tělesnou schránku, zatímco duševní schopnosti jsou až do terminálního stadia zpravidla zachovány. Proto umisťovat tyto pacienty do alzheimer center a podobných sociálních zařízení je velmi problematické, ba přímo nevhodné.
Na první pohled jde o velmi pozitivní iniciativu, kterou nelze odmítnout. Nebo ne? Např. sociální výbor zastupitelstva Středočeského kraje tento záměr nepodpořil.
Věc ale není černobílá
Při hlubším prostudování podkladů se ukázala řada slabších míst celého projektu. oto pobytové zařízení má být určeno pro klienty z Prahy a Středočeského kraje, a to s kapacitou jen 18 lůžek. Přitom jen ve Středočeském kraji je evidováno cca 1 100 pacientů s touto diagnózou.
Je tedy jasné, že takové téměř rodinné a současně elitní zařízení, po vzoru podobných zařízení v zahraničí, problém nijak nevyřeší. Vzhledem k nadstandardnímu personálnímu obsazení pak vychází, že služba bude pro klienty, zdravotní pojišťovny i Středočeský kraj velmi finančně náročná.
Podle předložené studie proveditelnosti by klient měl platit 32 tisíc Kč měsíčně + 15 tis. (možná 17 tis.) příspěvek na péči od pojišťovny + dalších cca 50 tisíc z veřejných zdrojů. Nebude to zařízení pro chudé a není ani jasné, podle jakých kritérií budou pacienti přijímáni. I při této finanční kalkulaci bude ještě provoz domova zřejmě deficitní, cca 12 mil. Kč ročně. Věc tedy evidentně není jednoduše černobílá.
Na jedné straně stojí argument, že nejhorší varianta je nedělat nic a jen přihlížet neštěstí druhých, na straně druhé pocit, že může jít o „byznys s nemocí“. Debata, v níž vystoupili i zástupci veřejnosti, byla značně vyhrocená a ukázala na nedostatečnost systému zdravotní péče pro takové náročné diagnózy, jako je Parkinsonova choroba.
Souhlas kraje je klíčový
Sám jsem váhal, zda tento záměr podpořit, protože veřejné peníze do tohoto soukromého zařízení bude třeba odněkud vzít, např. z rozpočtu krajských nemocnic.
Na straně druhé mi nebylo příliš dobře při vědomí, že kraj za 24 let své existence nebyl schopen realizovat ani malý pavilon v rámci svých zdravotních zařízení pro pacienty s touto diagnózou, a to zejména pro lidi středního věku, jejichž kognitivní schopnosti nejsou ještě výrazně omezené.
Proto i malý krok ve prospěch těchto nemocných mě i při všech rizikách dává smysl.
Neshodli se laici ani lékaři
Nakonec bylo hlasování velmi těsné, návrh prošel o dva hlasy, pro bylo 34 zastupitelů (včetně mě a J. Jakoba) z 65, proti jen jeden, ale 18 se zdrželo (ostatní nepřítomni). Nehlasovalo se podle politické příslušnosti, ale napříč stranami, z koalice i opozice.
Rozhodující byl asi jeden argument, který zazněl v debatě. Projekt tohoto domova pro nemocné s Parkinsonem ještě musí projít přísným posouzením a hodnocením ministerstvem práce a sociálních věcí, které musí „dát zelenou“ evropské dotaci na jeho výstavbu (příslušný fond umožňuje financování až 100 %). Bude se bezpochyby podrobně zabývat i studií proveditelnosti a jejími slabinami a dá na spravedlivé váhy všechna pro i proti. Nezbývá než doufat, že pro pacienty, kteří si svou zákeřnou nemoc nevybrali, bude výsledek pozitivní…
Stanislav Boloňský
zastupitel Středočeského kraje