Hanami neboli Japonská slavnost květů je v Zemi vycházejícího slunce oblíbeným jarním svátkem spojeným s popíjením saké, piknikem s rodinou a všeobecným veselím pod rozkvetlými sakurami.
Atmosféru tohoto svátku brzkého jara, který je v Japonsku velmi populární, se pokusila přenést do Roztok jejich obyvatelka, první česká žena-cestovatelka Barbora Markéta Eliášová. Od jejího narození uplynulo letos 150 let a zároveň je to 100 let od chvíle, kdy Barbora Markéta v Roztokách uspořádala Japonskou slavnost květů poprvé.
Tato dvě významná jubilea se rozhodl připomenout Spolek přátel Barbory Markéty Eliášové, který se jejímu odkazu dlouhodobě věnuje. Obnovení tradice Slavnosti květů naplánoval spolek na sobotu 20. 4. Za finančního přispění města Roztoky a pod záštitou samotného pana starosty naplánovali členové spolku setkání na náměstí v Roztokách.
V duchu tradičního japonského setkávání pod rozkvetlými sakurami měl být součástí programu stánek s pracemi žáků roztocké základní školy na téma Japonsko, příjemné posezení uprostřed probouzející se jarní zeleně spojené s odpolední kávou a od 14 hodin divadelní představení loutkoherecké společnosti Tygr v tísni. Jenže člověk míní, a počasí mění.
Japonské jaro do Roztok jaksi nedorazilo, což bylo jasné již několik dní před slavností. Bylo tedy nutné program přizpůsobit, opatřit větruvzdorný přístřešek pro účinkující, varovat všechny účastníky, aby se opravdu teple oblékli, a po zralé úvaze zrušit výstavku žákovských prací, čímž se je nakonec povedlo uchránit před větrem a deštěm. V redukované podobě se nakonec podařilo uskutečnit přátelské setkání všech příznivců Japonska, sakur i B. M. Eliášové.
Počasí nám opravdu nepřálo, ale jak uvedl pan starosta ve své krátké úvodní řeči před divadelním vystoupením, alespoň jsme mohli okusit trochu té cestovatelské sloty, která Barboru Markétu na jejích pěti cestách do Japonska doprovázela.
Divadelní spolek Tygr v tísni je na povětrnou „tíseň“ bezesporu zvyklý a se svou nejnovější hrou „Pětkrát kolem světa“ japonská putování této cestovatelky vtipnou a velmi zábavnou formou připomněl. Není vůbec divu, že jeden z členů souboru, loutkoherec Jiří Kniha, dostal za svůj obdivuhodný výkon v této hře v roce 2023 Cenu Thálie.
Nápadité kulisy, živá hudba a podmanivé výkony obou loutkoherců okamžitě vtáhly do děje malé i velké diváky a ti i přes nepřízeň počasí vydrželi sledovat japonská putování Barbory Markéty od začátku do konce. Až ke konci představení se obloha částečně roztáhla a sluníčko začalo zkřehlé diváky nesměle zahřívat. Možná nám tím Barbora Markéta chtěla naznačit, že bychom to s tou jarní sakurovou tradicí v Roztokách neměli vzdávat, že to napřesrok bude možná ještě lepší.
Spolek Barbory Markéty Eliášové děkuje všem svým příznivcům, že nás přišli podpořit navzdory nepřízni počasí. Velký dík patří i městu Roztoky v čele se starostou panem Jaroslavem Drdou, bez jejichž finančního přispění bychom nemohli akci zrealizovat. A v neposlední řadě se sluší poděkovat i roztocké obyvatelce, cestovatelce a překladatelce Barboře Markétě Eliášové za její stopu, kterou v Roztokách zanechala, a která je stále zčásti zahalená tajemstvím čekajícím na své objasnění.
Za Spolek MBE
Anna Marek a Eliška Králová