Jaroslav Zaorálek, Vojtěch Kubašta, Miloš Malina. Tři muži, tři příběhy. Jeden zajímavější než druhý. Neúnavný překladatel, světoznámý ilustrátor a podivínský sběratel. Navštivte naše výstavy a ponořte se do světa mužů, pro něž byla tvorba tou největší vášní.
Již jen do 31. 7. 2024 potrvá výstava věnovaná roztockému překladateli Jaroslavu Zaorálkovi, jenž si dokázal podmanit slova a skrze své brilantní překlady i tisíce čtenářů, kteří se tak mohli seznámit se zásadními literárními díly 20. století.
Na výstavě „V zajetí překladu“ si kromě knih a původních rukopisů můžete prohlédnout také výtvarné práce francouzského malíře Goergese Rouaulta, Josefa Čapka, Josefa Váchala a mnohých dalších.
Interaktivní výstava „Vojtěch Kubašta: svět pop up knih“ vás zavede do magického světa trojrozměrných knih geniálního ilustrátora, jehož knihy znají děti po celém světě.
Výstava, která je doplněna množstvím herních prvků a možností vytvořit si vlastní pop up objekt, vás doslova vtáhne do příběhu. Bude bavit nejmenší návštěvníky, ale na své si přijdou i dospělí, kteří mohou zavzpomínat na ten kouzelný okamžik, které čtení Kubaštových knih doprovází.
Do zámku můžete vyrazit za Emilem Fillou, Václavem Špálou a dalšími význačnými osobnostmi uměleckého světa, a to díky výtvarné sbírce Miloše Maliny. Malinova sbírka udivuje nejen svou šíří, ale vzhledem k jeho rozličným zájmům také záběrem.
Tentokrát se však ve výstavě „Miloš Malina. Sběratel, archeolog, podivín“ zaměřujeme především na to nejlepší z výtvarného umění. Díky jeho kontaktům si nyní můžete prohlédnout díla předních českých umělců. Doplňuje je Malinova vlastní tvorba, umělecké artefakty, které mu často sloužily jako předloha, a jeho archeologické nálezy.
V této mužské společnosti by jistě obstála i Zdenka Braunerová.V letošním roce si připomínáme 90 let od úmrtí jedné z nejvýznamnějších a zároveň nejvšestrannějších umělkyň přelomu 19. a 20. století.
Při této příležitosti připravilo muzeum panelovou výstavu Zdenka Braunerová… tužkou, uhlem, štětcem, rydlem…, která detailně mapuje její tvorbu a život. Nachází se v bezprostřední blízkosti malířčina ateliéru v zahradě Braunerova mlýna. Je zdarma a přístupná v otevírací době muzea.
V těžkých dobách
Po letní přestávce se opět vrací cyklus přednášek “V těžkých dobách”, který se věnuje příběhům roztockých občanů na pozadí dramatických událostí 1. poloviny 20. století. 4. září 2024 od 18 hodin sehistorik Vojenského historického ústavu Mgr. Tomáš Jakl zaměří na události Květnového povstání roku 1945 a roztocké obrněné vlaky, které sehrály rozhodující úlohu při úspěšné obraně Holešovic a Letné.
DESIGN LOCK
Podzimní design & handmade market se uskuteční 8. 9. 2024 od 10 hodin a opět nabídne to nejlepší z české autorské tvorby. Těšit se můžete na desítky značek a jejich originální módu, šperky, doplňky a kosmetiku. Nebude chybět ani skvělý streetfood a doprovodný program pro celou rodinu.
Komentovaná prohlídka výstavy Miloš Malina
Kým vším byl Miloš Malina? Jak ho ovlivnila setkání s Emilem Fillou, Václavem Špálou a dalšími významnými osobnostmi své doby? Co zajímavého můžete vidět na výstavě a jaké příběhy skrývají vystavené exponáty? Výstavou a pozoruhodným životním příběhem Miloše Maliny vás 12. 9. a 10. 10. 2024 od 17 hodin provedou kurátorka Anna Strasserová a archeolog Petr Nový.
Maluj na sklo jako Zdenka
Inspirujte se uměním Zdenky Braunerové a vyzkoušejte něco netradičního! Společně se Salonem Zdenky Braunerové a SUPŠ v Železném Brodě vás srdečně zveme 14. 9. 2024 od 13 hodin na unikátní sklářský workshop. Uvidíte přípravu sklářských vypalovacích barev (tzv. emailů), kterými malovala i Zdenka Braunerová, ukázku umělecké malby skla nebo tradiční výrobu skleněných figurek u kahanu.
Malbu na sklo si pak můžete sami vyzkoušet a odnést si tak domů skleněnou dekoraci s vlastnoručně namalovanými motivy. Na místě si budete moct zakoupit také tažené figurky nebo autorské šperky z dílny výtvarnice Kamily Parsi a umělecká díla studentů a pedagogů sklářské školy.
Podpořme společně mladé talentované umělce a vzdejme hold precizní ruční výrobě českých sklářů, která byla v loňském roce zanesena na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Projekt byl finančně podpořen městem Roztoky.
Na podzim se ve Středočeském muzeu opravdu těšíme. Připravujeme spoustu akcí a také nové výstavy. Jednou z nich je i výstava Času navzdory, která je věnována umění restaurování a konzervace sbírek. Již teď srdečně zveme na vernisáž, která se bude konat ve čtvrtek 26. 9. 2024 od 17 hodin. Více informací najdete na našem webu www.muzeum-roztoky.cz a sociálních sítích.