Podzim je čas houbaření, barevných listů nebo pouštění draka. No a samozřejmě sázení stromů.
Je říjen a těšíme se, až školkař pustí stromky do světa. Školkař je totiž ten, kdo pro vás stromky vypěstoval. Ono se totiž o ovocných nebo obecně stromkových školkách moc nemluví. Známe spíš zahradnictví, kde si můžeme koupit i dost podpůrného materiálu pro celou zahradu, tedy včetně těch stromků.
Stromy se dožívají vyšší desítky až stovky let a v případě stromků ovocných, předpokládáme, že ty, co zasadíme, s námi budou už navždy. No a když navždy, měli bychom si na jejich výběru dát patřičně záležet. Proto se vyplatí poznat svého školkaře a lákavé obrázky z e-shopů odsunout stranou.
Zajímejte se o dlouhodobou kvalitu stromků, o přístup i o podmínky, v kterých stromky vyrůstají. Školkař vám také lépe, než kdokoliv jiný poradí, jestli do Vašich podmínek máte ten správný, případně jakou péči mu máte dát. A jestli zjistíte, že už jste tu třetí rok po sobě, tak jste školkaře našli. A možná si i spočítáte, že vás to stálo víc času, ale pravděpodobně i o dost méně peněz.
Než však školkaře zavalíte větším než malým počtem otázek, dobře si rozmyslete, kolik jste ochotní věnovat stromu místa. Jak velký bude v dospělosti, záleží na druhu, odrůdě a použité podnoži. Rozdíly jsou obrovské.
Je velmi důležité, aby až vyroste, měl kolem sebe dostatek prostoru. Protože když ho nebude mít, začne vrůstat tam, kde ho nechcete a byla by škoda ho přílišným zkracováním připravit o plodnost a vitalitu obecně. Ovocné stromy jsou také všechny světlomilné, a když je strom zastíněný, trpí nemocemi a ani plody nebudou mít takovou kvalitu, jako když je koruna dobře osluněná.
Prostokořenné ovocné stromky sázíme v době vegetačního klidu, tedy od podzimu do jara. Ideální čas je ovšem ten podzimní, protože lépe zakořeňují v době nižšího odparu vláhy. No a když stromek zasadíme do dostatečně široké hranaté jámy (min. 80×80 cm), stejně hluboko jako byl v ovocné školce a přivážeme ho plochým úvazkem ke kvalitní opoře, není důvod, aby se dobře neujal.
Pokud zem, do které sázíme, vylepšíme ještě kompostem, půdní mykorhizou nebo drceným biouhlem, udělali jsme vše pro to, aby přes zimu dobře zakořenil a příští rok vystřelil k nebi.
Radek Vlasák