
V architektonické soutěži na Kampus Cihelna, který je společným projektem města Roztoky a Středočeského kraje, zvítězil v konkurenci 11 účastníků návrh od architektonického studia Ofstone z Prahy. Město bude nyní jednat o smlouvě na zpracování projektu.
Cílem architektonické soutěže bylo vybrat nejlepší návrh nové školní budovy s kapacitou 480 žáků v Žalově na místě bývalé cihelny, která bude sdružovat střední školu a 2. stupeň základní školy, včetně jejího zakomponování do celého areálu se stávající budovou 1. stupně.
Porota složená ze zástupců města, Středočeského kraje a nezávislých architektů vybrala vítězný návrh na základě kritérií, které zohlednily nejenom architektonické, ale i technické a provozní požadavky.
„Hledalo se řešení, které nabídne moderně řešené výukové prostory umožňující různé metody vzdělávání. Nový třípodlažní objekt bude disponovat 16 kmenovými učebnami v tzv. klastrovém uspořádání, které člení výukové prostory do menších soběstačných celků, dále jazykovými a odbornými učebnami, školním klubem, knihovnou a víceúčelovou aulou, kde bude možné pořádat přednášky, workshopy, ale i menší koncerty. Velkým benefitem vítězného návrhu je pak důraz na komunitní funkci školy, kdy je aula otevřena do nově vzniklého náměstíčka, kde by v budoucnu mohla být i kavárna nebo jiná veřejná vybavenost. I díky tomu se kampus stane přirozeným komunitním centrem pro veřejnost z Roztok a okolí,“ říká Jaromír Beran, radní města pro oblast školství a vzdělávání, který byl jedním z členů poroty.


Ta kromě provozního řešení ocenila i kultivovaný architektonický výraz, konstrukční a materiálové řešení. Vítězný návrh tak naplňuje požadavky města i kraje na udržitelnou stavbu, která bude nejen z pohledu pořizovacích, ale i provozních nákladů ekonomická a trvanlivá.
Autory vítězného návrhu jsou Karel Trachta, Jan Cyrus, Dominik Haviar, Maxim Didunyk, Iana Lauda a Přemysl Halámek z pražského studia Ofstone, který má s projekty podobného měřítka bohaté zkušenosti. Na druhém místě skončil návrh česko-švýcarského studia Apropos Architects a na třetím návrh od Aulík Fišer architekti.
Předpokládaná výše investičních nákladů na novou školní budovu je 390 mil. Kč bez DPH. K celkovému dokončení školního kampusu by mohlo dojít v roce 2028. Memorandum o vzájemné spolupráci mezi městem a krajem, k jehož uzavření došlo v září loňského roku, předpokládá, že následný provoz celého kampusu bude zajišťovat společně zřizovaná školská právnická osoba.

Kampus je součástí širšího záměru Středočeského kraje na vybudování trojice zcela nových středních škol tzv. na zelené louce. Výsledky architektonické soutěže na budovu čtyřletého gymnázia v Černošicích jsou již známy, podoba vítězného návrhu bude zveřejněna na přelomu července a srpna. Aktuálně pak byla zahájena příprava architektonické soutěže na gymnázium v Jesenici, která by měla být vyhlášena na podzim.
Samotná architektonická soutěž je odbornou veřejností vnímána jako vhodný způsob zadání na projekt veřejné stavby a je doporučována vládním dokumentem Politika architektury a stavební kultury ČR. Město a kraj proto na její přípravě spolupracovalo se společností CBArchitektura, která se tématem školních budov a organizací architektonických soutěží dlouhodobě zabývá.
K architektonické soutěži připravil organizátor soutěže katalog všech návrhů. Můžete si prohlédnout zde: