Je volební rok. Moc se zase těším, jak se všichni začneme předhánět v tom, co se komu slíbí na další čtyři roky. Bude zase sportovní hala nebo super tajemník? Budeme mít extra chytré a otevřené město? Domov důchodců? Vyšší daně z nemovitosti? Uvidíme.
Stěžejní ale je skládání účtů za poslední roky, tedy volební období 2023–2026. Jako člen finančního výboru města jsem si prošel, jak se vyvíjely rozpočtové příjmy města a jaký byl tedy potenciál pro investice a rozvoj. Trošku s úžasem jsem se dopočítal, že reálně městským rozpočtem proteklo, respektive do konce letošního roku proteče, více než 1,1 miliardy korun. Obrovské číslo, které bohužel odpovídá našim daním.
Přesto si město letos nad tento rámec ještě půjčí dalších 30 mil. Kč. To považuji za nesoudné, svědčící o neschopnosti úsporně hospodařit a pramení z toho jedno poučení: Je jedno, kolik do eráru dáte – vždycky to bude málo. Každý si to samozřejmě může vyhodnotit sám, ale já osobně prostě nemám pocit, že by se 1,1 mld. Kč v posledních čtyřech letech nějak reálně propsala do kvality života v našem městě. Pár opravených silnic, chodníků, záplat a hafo projektů v šuplíku.
Stávající garnitura zasloužilých roztockých komunálních politiků 60+, kteří nám tu posledních patnáct let vládnou, už bohužel nemá městu co dát. Všechny svoje nápady už realizovali nebo realizovat mohli a musí se dát prostor mladší generaci 20+. Bohužel tou mladší generací nemohu myslet ani sebe. Ono je to evidentní i z toho, co se děje ve světě, kde prostě mladí musí vystřídat ty, co to aktuálně vedou.
Roman Jandík
Předseda ODS Roztoky