Výběr střední školy je velmi důležitým krokem v životě každého studenta. Po všeobecném základním stupni vzdělávání se ocitáme před rozhodnutím, co budeme chtít jednou dělat a v jakém oboru bychom chtěli pracovat. Je na dětech a jejich rodičích toto rozhodnutí udělat.
Řada rodičů se zamýšlí nad tím, kdy je dobré začít s dětmi vybírat střední školu. Jistě je vhodné toto řešit již dávno před devátou třídou, což zpravidla i děláme. Děti poznávají různé oblasti zájmu po celý svůj dosavadní život, zjišťují, co je zajímá a co jim jde.
Nyní je však třeba si s dítětem projít jeho představy a možnosti a vybrat z dostupných oborů středních škol. Nabízím proto podrobnější rekapitulaci některých důležitých oblastí, které je dobré si zmapovat.
Zájmy dítěte
Některé děti již od útlého věku výrazně preferují určité zájmy a vynikají v některých oblastech. Mohou to být např. umělecké směry, jazyky či zájem o zvířata. Je tedy vhodné se zamyslet, zda by dítě chtělo studovat obor, který se k jeho zájmům váže. Pokud máte takové dítě, je napůl vyhráno. Většina dětí však takto vyhraněná není.
Studijní předpoklady
Společně s dítětem a případně s pedagogy školy je vhodné posoudit, jaké má dítě studijní předpoklady. Nejen jaké má známky, ale i kolik úsilí ho známky stojí, zda je v učení samostatné, nebo potřebuje podporu rodičů či doučovacích kroužků. Jak zvládá případný neúspěch? Je ochotné se intenzivně do školy připravovat dalších několik let v případě výběru náročnější školy, např. gymnázia? Učí se dítě rychle nové věci, nebo je potřeba mu novou látku opakovaně vysvětlovat? Získává samostatně i vědomosti z jiných oblastí, než obsahují školní osnovy? Nebo je šťastnější u praktičtějších činností a učení příliš času nevěnuje a ani nechce věnovat?
Kde hledat radu?
Někdy i přes veškerou snahu vás i vašeho dítěte nelze najít dobré řešení. Představy rodičů a dítěte se výrazně rozcházejí, dítě si nedokáže vybrat vhodnou školu nebo si vybírá výrazně pod, nebo nad své možnosti. Nebojte se proto oslovit odborníky, kteří se problematikou profesní orientace zabývají. Na školách jsou vyškolení učitelé na kariérové poradenství. Je zde velká výhoda, že často vaše dítě znají, vidí, jak pracuje ve škole, jak k učení přistupuje a jak se mu daří. Mají možnost poznat děti v jiném kontextu, než je domácí prostředí.
Je dobré si projít statistiky úřadu práce. Zde se dá zjistit, kolik studentů se v minulých letech na školu hlásilo a kolik se jich dostalo – jinými slovy, jaká je šance se na školu dostat. Tyto informace jsou také na stránkách www.atlasskolstvi.cz. Úřady práce často nabízejí možnost poradenství ohledně budoucího oboru studia.
Také v pedagogicko-psychologické poradně je možné se nechat nasměrovat k určitým studijním oborům. Zpravidla skrze diagnostiku profesního zaměření můžeme vašemu dítěti poradit.
Z hlediska zájmu o studijní obory lze obecně říci, že nejvyšší zájem je o gymnázia. Obecněji pak o obory s maturitní zkouškou. O učební obory je většinou menší zájem. Některé školy nabízejí také různé kombinace těchto možností.
Závěrem bych vám i sobě ráda popřála šťastnou ruku při výběru střední školy. Aktuálně s naším deváťákem také vybíráme budoucí školu, snad se nám to povede.
Mgr. Kateřina Hourová, DiS.
psycholožka v PPP Lexik
Několik rad, jak na výběr střední školy
1. Zjistěte, jaké má vaše dítě silné a slabé stránky. Jaké jsou jeho přednosti, co mu naopak nejde. Zkuste se nad tím zamyslet společně.
2. Kromě toho je potřeba zvážit, jaké jsou studijní výsledky dítěte v posledních letech, jak zvládá učivo, které předměty mu jdou lépe a které naopak hůře. Zda je vytrvalé, samostatné, spíše studijní typ nebo dává přednost praktickým činnostem.
3. Vyhledejte názor nezávislé osoby. Může to být někdo ze školy, ale třeba i z příbuzných nebo známých. Děti jistě samy od sebe volbu školy probírají se svými spolužáky či kamarády. Někdy je vhodné se poradit i s lidmi, kteří jsou pro dítě inspirací.
4. Které obory přicházejí v úvahu? Je dobré udělat si seznam oborů, které by vaše dítě bavily. Může jich být více, ale je důležité mít nějaký užší okruh, ve kterém se budete snadněji orientovat. Přehledy uplatnění absolventů určitých oborů lze najít v publikacích úřadu práce, kde se touto problematikou zabývají. Dlouhodobě jsou nejlépe uplatnitelní studenti technických oborů.
5. Vytipujte konkrétní školy a zjistěte si o nich co nejvíce. Nezapomínejte, že přihlášku v současné době dítě podává na tři různé školy. Od minulého školního roku nastala hlavní změna v tom, že přihlášky by měly být podány v pořadí z hlediska preference oboru.
6. Důležité je se včas začít připravovat. V první řadě je potřeba si v dostatečném předstihu zjistit, z čeho se skládá přijímací řízení. Řada středních škol i jiných vzdělávacích institucí včetně Lexiku, nabízí přípravu na přijímací zkoušky, na internetu je možné najít různé procvičovací testy z minulých let včetně řešení. Je možné si vyzkoušet přijímačky nanečisto.
7. Nenechávejte nic na poslední chvíli. Výběr střední školy by měl být dlouhodobou záležitostí. Můžete toto téma společně otevřít už v průběhu osmého ročníku základní školy, nejpozději pak na začátku deváté třídy.
8. Přijímací řízení může být trochu stresující záležitost. Podpořte své dítě psychicky. Výběr střední školy a přijímací zkoušky na střední školy představují pro každého teenagera velmi důležitý životní krok, který je zároveň psychicky náročný. Diskutujte se svými dětmi o jejich názorech, ale do ničeho je netlačte.
Přípravné kurzy pro žáky 5. a 9. třídy z českého jazyka a matematiky na nadcházející zkoušky jsou otevřeny a je možné se přidat. Čím dříve, tím lépe. K tomu pořádáme v březnu 2025 Zkoušky nanečisto, ještě před těmi skutečnými, což je skvělá příležitost, jak si ověřit, na co se ještě zaměřit. Hlaste se již nyní, počet míst je omezen.
Více na www.lexik.cz i na Facebooku a Instagramu. V případě jakýchkoli dotazů pište na poradna@lexik.cz, info@lexik.cz nebo volejte na 739 034 000 (poradna), 733 643 642 (koordinátorka), 739 035 000 (recepce).