Poprvé bych rád přispěl do Odrazu jako rodič, otec prvňáčka navštěvujícího roztockou základní školu v budově Cihelna. Na úvod velká poklona a poděkování naší třídní paní učitelce a všem, kteří se na provozu školy podílejí. V porovnání s kvalitou prvního stupně, který v Roztokách pamatuji ještě já ze svých dětských let, jsme se posunuli o několik světelných let dál.
Leč tématem posledních dní se kromě školní stávky na konci listopadu stal nápad na posunutí začátku školní výuky z tradičních 8:00 na 8:30.
Nejdřív jsem si myslel, že je to jen vtip či výstřel do tmy několika aktivistů, kteří nemají co dělat, ale jak to tak vypadá, zřizovatel nebo vedení školy to myslí vážně a vzhledem k tomu, že se na mě během posledních pár dní obrátilo několik rodičů se stejným názorem, dovolím si k tomu napsat několik argumentů, proč s tím jako rodič prvního stupně nemohu souhlasit.
Argument první a zásadní: věřte, nebo ne, ale mnoho rodičů musí jezdit do práce a nepracují v Roztokách. Odevzdávat děti „až v osm“ je už teď pro ně hraniční.
Pro rodiče s osobní zkušeností asi nemusím popisovat hororové okamžiky ranního stresu, když se na čas snažíte vypravit dvě nebo více dětí. Možná je to jiné na 2. stupni, chápu, ale prvňák sám prostě nedojde a někteří nejsou ani z Roztok. Tak prý dáme ráno děti do družiny. Super argument, který jsem slyšel v den školní stávky.
A neměli bychom spíše racionalizovat provoz, aby bylo na platy nepedagogických pracovníků? Kolik bude dětí do družiny navíc chodit a kolik to bude stát? Řešil to někdo, nebo „se to pak“ nějak zaplatí? Výsledkem akce bude, že děti budou ve škole o trošku dýl, ale navíc se nenaučí vůbec nic. Chce‑li někdo alternativní přístup, má v okolí nebo i ve městě alternativní školy, které, jestli se nepletu, přesně toto nabízí.
Když jsem se ptal, proč měnit to, co funguje, tak prý dle nějakých studií jsou pak děti zdravější, vyspinkaný do růžova. To je jistě fajn, jen si nejsem jist, zda bude život vždy tak ohleduplný a nestresující. A jestli něco na roztocké škole škodí zdraví, tak jsou to drogy na druhém stupni.
Dnes už i vrabci na střeše vědí, že objednat drogy jde v ZŠZB rychleji než pizzu. Stačí prý pár kliků na Telegramu nebo jiné sociální síti. Chápu, že tohle je nepoměrně složitější problém, ale rozhodně by měl být s ohledem na zdraví dětí vyřešen dříve než jejich spokojené spinkání.
Na závěr statistika z 1. E, kde se 72 % rodičů vyslovilo proti posunutí začátku školy. Nejsem si jist, jak moc vypovídající je zastoupení běžných zaneprázdněných rodičů ve školním parlamentu, ale jistě by bylo přínosné udělat si statistiku v aplikaci Bakalář, kterou mají všichni rodiče a výsledky podle toho posuzovat odděleně pro první a druhý stupeň.
Ing. Roman Jandík
rodič