
Od prvních dnů války jsme v Roztokách vybudovali stabilní systém pomoci ukrajinským uprchlíkům. Tento projekt jsem od začátku vedla – od návrhu služeb po jejich financování a rozvoj. Díky grantu EP Corporate Group jsme mohli zajistit klíčové služby i v minulém roce.
Nadace nám navíc umožnila využít část nevyčerpaných prostředků i letos, kdy čekáme na výsledek grantové žádosti podané Ministerstvu vnitra ČR, který by měl být znám asi až v dubnu. Bez těchto zdrojů by projekt nebyl možný.
Podpora uprchlíků nespočívá jen v krizové pomoci, největší pomocí je integrace: aby si lidé mohli vytvořit v Roztokách nový domov, nestáli na okraji společnosti, ale byli pro ni přínosem.
Podpora tak doplňuje práci sociálního oddělení, které poskytuje širokou škálu pomoci českým obyvatelům. Ti mají navíc nárok na spektrum podpory, na které ukrajinské rodiny nedosáhnou, byť platí daně včetně sociálního pojištění. Snažíme se tak situaci alespoň trochu vyvážit. Co všechno děláme?
Terénní pracovnice pro ukrajinskou komunitu
Dvě asistentky pomáhají rodinám zvládnout českou administrativu, úřady i každodenní situace. Jsou také důležitým mostem mezi městem a ukrajinskou komunitou, pomáhají řešit akutní problémy i dlouhodobou integraci.
Komunitní šatník: místo sdílení a solidarity
Humanitární sklad se už dávno proměnil v KOmunitní Šatník, který funguje díky českým dobrovolnicím a dvěma ukrajinským pracovníkům, Anatoliji a Oleně. Lidé sem mohou přinášet oblečení a vybavení, které už nepotřebují, a jiní si ho zase mohou odnést. Šatník nejen pomáhá, ale ukazuje i to, že ukrajinská komunita přináší hodnotu celému městu.
Kurzy češtiny pro dospělé
Pět zkušených lektorů – původně dobrovolníků, dnes stabilní tým – vede pravidelné kurzy češtiny. Metodicky je zastřešuje Karolína Šípalová, specialistka na češtinu pro cizince. První účastníci už v prosinci složili zkoušku (A2), letos se připravují na úroveň potřebnou pro žádost o občanství.
Psychologická podpora
Město z grantu financuje také psycholožku, jež poskytuje podporu uprchlíkům, kteří se vyrovnávají s válečným traumatem, ztrátou domova nebo složitou situací v nové zemi.
Podpora ve školách a volnočasových aktivitách
Chceme, aby děti mohly normálně vyrůstat, rozvíjet se a zapadnout do kolektivu. Proto podporujeme jejich účast v kroužcích, na školách v přírodě a hradíme jim doučování. Ukrajinská učitelka ve škole pomáhá nejen dětem, ale i při komunikaci mezi školou a rodinou. Stejné možnosti podpory mají i české děti, město však tyto náklady hradí ze svého rozpočtu.
Pomoc v nouzi a rekvalifikace pro dospělé
Část prostředků využíváme také na podporu rodin v nouzi – od potravinové pomoci po zdravotní výdaje a základní vybavení do domácnosti. Velký důraz jsme v minulém roce kladli na rekvalifikace, aby se uprchlíci mohli postavit na vlastní nohy. Desítky lidí díky této podpoře získaly lepší pracovní uplatnění. Jsou díky ní schopní se o sebe postarat lépe sami a být přínosem pro českou společnost.
Prostě přijď!
Jednou týdně mohou české, ukrajinské a jakékoliv další děti „prostě přijít“ na hřiště, kde je čeká ukrajinský trenér. Sport spojuje a pomáhá integraci, proto podporujeme i takové nízkoprahové aktivity. Název tréninků tomu odpovídá.
Tento projekt by nemohl fungovat bez velkého nasazení sociálního odboru, který vše administruje a zajišťuje také příslušné finanční toky, ani bez práce jednotlivců v každé z těchto oblastí: terénních pracovnic, učitelů, psycholožky, pracovníků šatníku i dobrovolnic, které v něm pomáhají. Všem patří velký dík za to, že Roztoky mohou být skutečně solidární a otevřené město.