Co si budeme povídat, užívání a prodej drog nejen mezi dospělými, ale bohužel i mezi čím dál mladšími dětmi, se nevyhnuly ani Roztokám. Policejní složky situaci monitorují, ale nedostatečná vymahatelnost práva a celková současná situace není k účinným zásahům úplně příznivá.
O to důležitější je úloha prevence. V současné době vedeme jednání o jedné možné formě prevence – o projektu Revolution Train. Prostřednictvím hraného filmového příběhu s interaktivními prvky jsou děti při průchodu speciálně upraveným vlakem seznamovány s riziky a možnými důsledky užívání návykových látek. Tento projekt není přijímán jednoznačně.
Za sebe musím říci, že jsem ho zhlédl a mnoho z věcí, které mu jsou vyčítány, nemá oporu ve skutečnosti. Není to samospasitelný projekt, ale svůj pozitivní dopad nepochybně má, zejména když se propojí s dalším dlouhodobým programem. Opačnou možností je lhát si do kapsy, že se nás problematika drog netýká a nedělat nic.
O vyjádření jsme požádali kapitánku Mgr. Janu Maierovou z Národní protidrogové centrály Služby kriminální policie a vyšetřování Policie České republiky. Paní kapitánka se drogové problematice i prevenci věnuje dlouhodobě a o situaci má široký přehled.
Jaroslav Drda, starosta města
PŘEČTĚTE SI NÁZOR POLICIE:
Česká republika patří k nejliberálnějším zemím Evropy v oblasti užívání návykových látek a protidrogové politiky státu.
I tak se stále rozšiřuje nabídka dalších a nových látek, které mají minimálně psychoaktivní potenciál a jsou volně dostupné široké veřejnosti, včetně té nejzranitelnější skupiny – dětí a mládeže do 18 let. Mezi nejznámější z nich patří v současné době kratom či HHC (hexahydrokanabinol obsažený v konopí), populární jsou ale i další. Donedávna do této skupiny patřily zejména věkovou skupinou do 18 let oblíbené a široce užívané nikotinové sáčky, které jsou od jara roku 2023 regulovány dle zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.
Policie České republiky není zdaleka a pouze jen složkou represivní, ale i složkou, která v široké míře působí na poli prevence, a to ve všech jejích aspektech. Každá prevence je dlouhodobě vyhodnocována jako účinnější, perspektivnější a ve svém důsledku i méně nákladná než represe. Proto policejní prevence zahrnuje široké spektrum aktivit směřujících k předcházení páchání trestné činnosti, neutralizaci příčin a podmínek kriminogenních faktorů včetně zakomponovaných opatření sociální i situační prevence a informování veřejnosti o možnostech ochrany před nežádoucími společenskými jevy. Prevence kriminality pak úzce souvisí s prevencí sociálně-patologických jevů, k nimž jako jedny z nejzávažnějších řadíme různé formy závislostí, kam spadá i téma zneužívání návykových látek a látek s psychoaktivním potenciálem.
Preventivní aktivity PČR vycházejí z premisy, že užívat návykové a psychoaktivní látky není normou a přináší s sebou řadu rizikových faktorů jak pro jedince, tak pro celou společnost. Tím spíše, jsou-li takové látky dostupné dětem a mladistvým, kde vliv užívání uvedených substancí má na vyvíjející se organismus daleko výraznější dopad než na dospělou osobu.
Činnost PČR na úseku prevence se snaží částečně kompenzovat bagatelizační snahy o minimalizaci rizik problematických látek ze strany některých soukromých i státních subjektů působících v této oblasti napříč společností. Prevence PČR směřuje k širokým skupinám veřejnosti a reaguje na aktuální situaci. Ve směru k dětem a mládeži se pak jedná o koncept policejní prevence nazvaný „Tvoje cesta“, který je tvořen třemi pilíři: „Tvoje cesta v dopravě“, „Tvoje cesta onlinem“ a „Tvoje cesta načisto“.
Poslední jmenovaný projekt pod názvem „Tvoje cesta načisto“ je realizován prostřednictvím proškolených policejních preventistů – specialistů působících přímo ve školách a školských zařízeních a je určen zejména pro žáky druhého stupně ZŠ. Jedná se o projekt, jehož cílem je především zvyšovat právní vědomí a ukotvit v žácích uvážlivý přístup k legálním i nelegálním návykovým látkám a závislostem, rozvíjet kritické myšlení jednotlivce směrem k této tematické oblasti i přiblížit cílové skupině problematiku trestněprávní odpovědnosti. Příběh, na jehož pozadí probíhá zážitkovou a interaktivní formou předávání žádoucích kompetencí, je pak příběhem, který je i nosnou osou projektu „Revolution Train“.
Projekt Revolution Train (dále jen RT) je provozován Nadačním fondem Nové Česko (dále jen NF NČ) a Národní protidrogová centrála SKPV PČR (dále jen NPC) je od počátku tohoto projektu jeho odborným partnerem a garantem. V tomto projektu pak NPC spatřuje příležitost, jak s využitím moderních technologií a poutavých edukačních metod oslovit cílovou skupinu dětí a prostřednictvím reálného příběhu jí v bezpečném prostředí přiblížit okolnosti možného vzniku závislosti na návykových látkách, možnosti léčby závislosti i možná rizika trestněprávních následků. Jedinečným a významným pozitivem tohoto projektu je kromě mobility i možnost sběru množství dat od účastníků, která jsou anonymizována a poskytována místním samosprávám k vyhodnocení (např. jak děti v jejich regionu tráví volný čas a jaké jsou jejich názory a postoje směrem k oblasti užívání a zneužívání návykových látek). Tyto informace jsou velmi cennou zpětnou vazbou, na jejíchž základech je pak možné postavit další efektivní formy preventivních aktivit.
Projekt RT zahrnuje také realizaci workshopů pro odbornou veřejnost, zejména pro pedagogy, školní metodiky prevence, výchovné poradce, ale i zřizovatele škol, zástupce měst a obcí, policisty i městské strážníky a všechny, kteří aktivně pracují s dětmi a mládeží, dále též ty, jež identifikují problematiku užívání návykových a psychoaktivních látek mezi těmito věkovými skupinami jako závažnou a alarmující.
Projekt RT není projektem osamoceným. Navazují na něj další bohaté a širokospektrální preventivní aktivity realizované různými subjekty, ať už se jedná o preventivní program městské/obecní policie a NF NČ „To je zákon, kámo“, „Tvoji cestu načisto“ realizovanou PČR, interaktivní hru „Policejní pátračka“, nebo nový systém prevence verze 3.0 „Děti zpátky na hřiště“.
Projekt RT je pozitivně oceňován všemi, kteří si vlakem sami prošli a na vlastní kůži zažili, co nabízí. Pro svou jedinečnost a výjimečnost je velmi žádaný v Německu, Polsku i na Slovensku. Často konkurenčními subjekty kritizované „zastrašování dětí“ není férovou ani konstruktivní připomínkou, neboť v takovém případě, by byl zastrašováním sám život. A život je barevný, obsahuje spoustu krásného, ale není jednostranný. Do života patří i nelehká rozhodování a rizikové situace, na něž je vhodné děti připravit a vybavit je takovými kompetencemi a hodnotami, díky nimž povedou spokojený a osobnostně i společensky přínosný a zodpovědný život.
kpt. Mgr. Jana Maierová
Národní protidrogová centrála SKPV PČR