Početná pracovní skupina pro stezku Čeňka Rýznera se stále nemohla domluvit na konkrétní trase. Po vstupu pana architekta Smolíka mezi nás, který na sebe vzal i funkci facilitátora, nás konečně dovedl k jakémusi souznění.
Víme, že zvolenou trasou chceme připomenout archeologa Čeňka Rýznera (1845–1923), který na rozhraní Únětic, Roztok a Žalova prováděl archeologický výzkum, jenž stojí za pojmenováním celé archeologické kultury („únětická kultura“).
Trasa povede krásnou přírodou kolem míst, kde Čeněk Rýzner učinil významné archeologické nálezy, a nabídne návštěvníkům přetíženého Tichého údolí alternativní trasu. Vhodnými úpravami ji doplníme tak, aby dobře sloužila pro všechny věkové kategorie, pro místní i nově příchozí, aniž porušíme přírodní charakter prostředí.
Vyjdeme z návsi v Úněticích, kolem hřbitova, zastavíme se u nově vytvořeného pomníku „skrčence“, dále po louce na Řivnáčku a „panelkou“ se dostaneme ke koním. Pak horní úvozovou cestou mezi polem a loukami do ulice Na Dubečnici a dolů do Svojsíkových sadů. Tiché údolí nás dovede k nádraží v Roztokách.
Uvedení stezky bude zajištěno informačním panelem s mapkou na obou obcích. V Roztokách u vstupu do Tichého údolí, v Úněticích na návsi. Na pozemcích města na Řivnáčku se nabízí posezení s nádherným výhledem pro více lidí.
Piknikový stůl s integrovanými informacemi o výzkumu Čeňka Rýznera, herní prvky, případně ohniště. Stezka by měla sloužit všem generacím. Měla by nahradit tak potřebný park pro žalovské občany. Pro starší lidi je potřeba na trase umístit lavičky, pro děti nalézt vhodná místa pro herní prvky a pro sportovce pár posilovacích prvků.
Všechny tyto prvky budou svým charakterem odpovídat místu, a protože se nejedná o městské prostředí, budeme vybírat robustnější a lapidárnější formy z přírodních materiálů zároveň využívající soudobý architektonický jazyk. Současné lavičky a koše v území jsou z estetického hlediska nevhodné.
Na nároží úvozové cesty Na Dubečnici a klesající cesty k Únětické uličce je pozemek města, který se výborně nabízí pro vytvoření malého příjemného „hřišťátka“, jež by do budoucna nahradilo stávající nevzhledné hřiště u trafačky. Cestou dolů k Únětické uličce lze vyznačit možnou odbočku do třešňovky.
Protože navazujeme na mozaikový hrob skrčence od únětické výtvarnice Magdaleny Kracík-Štorkánové, rádi bychom jako propojující poznávací znak stezky použili fragment mozaiky. I stávající panelka by mohla vypadat lépe a teoreticky by šla předělat na štěrkovou cestu. Je to však čistě estetické řešení, které by bylo finančně náročné, proto jej necháme do další fáze.
Nyní jsme tedy ve fázi studie a žádosti o dotaci. Jako stálá optimistka vždy a ve všem doufám, že na podzim začneme s realizací.