Na silvestra jsme zatáhli pomyslnou roletu za uplynulým rokem 2023, který nás v mnohém nepotěšil, a s nadějí otevřeli dveře novému občanskému roku, napsáno arabskými (sic!) číslovkami 2024, římskými pak MMXXIV.
Je třeba upřesnit, že nový rok neslavilo 1. ledna lidstvo na celé planetě, ale jen v omezeném kulturním okruhu, zejména euroatlantické a křesťanské tradice – s tou výjimkou, že pravoslaví se přidržuje juliánského kalendáře, což znamená odstup dvou týdnů.
Číňané, jichž je přes 1 miliardu, oslaví nový rok až 10. února, a bude to opět jistě spojeno s jejich tradičním masivním stěhováním napříč „Říší středu“. Je to akce „kulový blesk“ v rozsahu, který překonává všechny naše evropské představy. Muslimové přivítají nový rok 1446, který odvozují od proroka Mohameda, v červenci a pravověrní Židé až v říjnu, kdy vstoupí do roku 5785 (od „stvoření světa“).
1. leden není přelomem roku ani pro potomky některých „přírodních“ národů, např. Thajci ho vítají až v dubnu a Maoři na přelomu května a června. Aby toho zmatku nebylo málo, je třeba říci, že přelom letopočtu 1. ledna příliš nesouvisí ani s křesťanskou tradicí, jde o čistě administrativní opatření. Ve středověku se zvykově slavíval příchod nového roku na Hod Boží vánoční, tedy 25. prosince, což souviselo i s pohanským zimním slunovratem.
První leden se jako počátek nového roku ustálil až v 15. století, v našich zemích byl úředně stanoven v roce 1544! Starověcí Římané začínali před reformou kalendáře nový kalendářní rok v březnu, který byl spojen s uctíváním boha války, a ovšem i polních prací, Marse. Podobně to měli staří Babyloňané, silně vázaní na roční zemědělský cyklus, i pohanští Slované, kteří při jarní rovnodennosti vynášeli a pálili symbol smrti – Moranu.
Přes tyto rozdílnosti je první den v roce vnímán jako osudový předěl, s nímž je spojena i spousta lidových pověr. Ovšem např. rčení „jak na Nový rok, tak po celý rok“ se míjí s realitou, neb po silvestrovském veselí nebýváme zpravidla následující den ve vrcholné formě.
Je to symbolický pokus o nový začátek, tak říkajíc s „čistým stolem“, spojený s různými novoročními předsevzetími. Ty pak bývají posléze i zdrojem frustrace, když se je nedaří naplňovat.
Ať již vnímáme 1. leden v duchu magických lidových tradic, nebo čistě věcně jako vznik nové daňové povinnosti, neškodí si při této příležitosti popřát hodně zdraví, štěstí a veselou mysl.
Šťastný nový rok, přátelé!