V předvečer pálení čarodějnic, k němuž ale letos z důvodu sucha a větru asi ani většinou nedošlo, se sešlo ke své schůzi krajské zastupitelstvo. Z dlouhého seznamu jednacích bodů bych rád upozornil na několik z nich, které nepostrádají na zajímavosti.
Porcování medvěda
Kdo by čekal, že zásadní debatu rozpoutá Rozdělení zůstatku hospodaření z roku 2023 ve výši 5,6 miliardy Kč, musel být zklamán. Vlastně to bylo dobře – panovala víceméně shoda na tom, že tyto peníze půjdou na investice do krajského majetku (včetně silnic) a také na předfinancování projektů z EU. K tomu jen malý dovětek, že loni proteklo krajským rozpočtem kolem 50 mld. Kč!
Tradičně také byly schváleny dotace z Fondu obnovy venkova (pro 34 obcí ve výši 15,6 mil. Kč).
Podobně dostaly zelenou peníze z Fondu na výsadbu stromů i z programu Environmentální výchovy a vzdělávání, z něhož budou úspěšně čerpat i Roztoky na naučnou stezku Cesta z města (59 tis. Kč). Bylo také vyhověno 11 žádostem na revitalizaci rybníků v celkové výši téměř 10 mil. Kč. Bylo však také bohužel oslyšeno z důvodu nedostatku peněz 31 žádostí s požadavkem ve výši 28 mil. Kč.
Z oblasti sociální péče je třeba zmínit, že zastupitelstvo souhlasilo s budoucím zařazením do sítě pro tři zařízení – domovy se zvláštním režimem, a to v Českém Šternberku, Kutné Hoře a Brandýse nad Labem. To je dobrá zpráva i pro naše úvahy o domově seniorů v Roztokách, že naše úsilí nemusí být neúspěšné.
Protikladný byl ale návrh na rozdělení částky více jak 272 mil. Kč na dofinancování sociálních služeb v letošním roce (schválený rozpočet nekryl provoz těchto zařízení v plné výši). Na návrh příslušného výboru byly všechny tyto peníze přesunuty na posílení terénních a ambulantních služeb, nikoliv pro zařízení pobytová. To jasně ukazuje na současný trend v této oblasti.
Roztoky byly také velmi úspěšné při žádosti o příspěvek z fondu prevence kriminality. Projekt naší základní školy získal nejvyšší bodové ohodnocení z několika desítek žádostí a může se těšit na rovných 100 tisíc Kč! Bohužel neuspěl projekt města Bezpečnost v kyberprostoru, a to pro nedostatečnou finanční alokaci.
Se školou lze vyhrát i prohrát volby
Hlavním bodem programu se však (očekávaně) stal návrh radního M. Váchy na sloučení několika středních škol v kraji v rámci pokračování projektu Optimalizace sítě škol. Ukázalo se, že jde o velmi citlivé téma, osobně se týkající řady zastupitelů z dotčených obcí, a také to, že nejde ani tak o téma výsostně politické jako věcné a ekonomické.
Prezentace věci byla podrobná, diskuse až neúnosně dlouhá (jednalo se bez pauzy na oběd), místy ne zcela racionální; několik přítomných při ní již trvale opustilo jednací sál.
MŠMT ve shodě s optimalizační skupinou SK tlačí na slučování či rušení malých středních škol, které nemají žáky. Je to jeden z paradoxů Středočeského kraje, že v prstenci kolem Prahy praskají školy ve švech a uchazeči výrazně tendují do Prahy (39 % žáků pražských SŠ jsou Středočeši), naproti tomu na periferii kraje se prohání v honosných školských budovách meluzína.
Kromě toho, že v těchto případech má slučování většinou odbornou logiku, znamená to i výraznou finanční úsporu v oblasti nepedagogických pracovníků a managementu. Na pedagogy zatím tato malá reforma nedopadá.
Kromě zastupitelů za STAN, kteří jsme hlasovali jednotně všichni na podporu tohoto kroku (a většiny Pirátů), zavládlo volné hlasování, neboť zejména ODS byla v této věci vnitřně rozpolcena a opozice nám tu radost neudělala, že by tento záměr podpořila.
Je třeba dodat, že k ustavení optimalizační skupiny došlo ještě v minulém volebním období, kdy vládla v kraji dnešní opozice. Jednotlivé návrhy na slučování tak procházely většinou dvou, čtyř či šesti hlasů (při formální většině 18 hlasů). Jak vtipně poznamenal jeden kolega: „překonali jsme to s velkou rezervou, jen laťka se povážlivě zatřásla“.
Stanislav Boloňský
zastupitel Středočeského kraje