Srpnovému zastupitelstvu i zasedání rady města dominovalo jednání se Sborem dobrovolných hasičů Roztoky ohledně nastavení vztahů v polyfunkčním domě na Solníkách, ve kterém má podle domluvy a smluv sídlit jak sbor dobrovolných hasičů (což je spolek), tak výjezdní jednotka sboru dobrovolných hasičů (což je aktivita dobrovolníků s vybavením města) – a v oddělené části (zhruba třetině stavby) zdravotnická záchranná služba. Srpnové dění bylo jen další kapitolou z řady jednání, která probíhají déle než rok.
Dostavba části pro záchranku v rozpočtu 2023
Zhruba před rokem, tedy před volbami a tvorbou rozpočtu na rok 2023, proběhly první schůzky města a výboru Sboru dobrovolných hasičů Roztoky. Už tehdy sbor přišel s tím, že navzdory dobrovolnickému nasazení svých členů není po čtyřech letech schopen rozestavěný polyfunkční dům dostavět a dovést projekt ke kolaudaci. Stavba byla od začátku financována z prodeje pozemků, které spolek dostal darem od své příznivkyně, město přispělo darem 600 tisíc Kč, za které se realizovala zátěžová podlaha a byl zpevněn chodník, aby po něm mohla jezdit těžká technika. Město rovněž navýšilo investice do stavebních úprav v okolí tak, aby měl budoucí polyfunkční dům připraveno napojení na veškeré potřebné sítě (cca 660 000 Kč). Na podzim 2022 výbor SDH předběžně souhlasil s tím, že vzhledem k situaci část objektu pro záchranku dostaví město a protihodnotou za to získá odpovídající majetkový podíl. Na základě této předběžné domluvy zařadilo město do svého rozpočtu na rok 2023 částku 3,5 milionu Kč na tuto investici. Zastupitelstvo následně rozpočet schválilo. Vše nasvědčovalo tomu, že se podařilo najít cestu, která umožní udržet záchranku v Roztokách, vybudovat kvalitní zázemí pro jednotku dobrovolných hasičů i pro aktivity sboru dobrovolných hasičů.
Na přelomu roku se situace velmi zdramatizovala. Aby bylo možné akci spustit, město nechalo zpracovat odhad ceny rozestavěné nemovitosti kvalifikovaným odhadcem a současně dalo posoudit certifikovaným rozpočtářem položkový rozpočet pro dostavbu části určené pro záchranku. Probíhající stavba položkový rozpočet neměla, stavělo se podle agregovaných položek. V tom okamžiku SDH pracně dojednanou domluvu rázně odmítl s odůvodněním, že členové výboru očekávali výrazně vyšší výsledek odhadu. Dle jejich slov by město touto cestou získalo podíl, který by byl neúměrný počtu dobrovolnických hodin odpracovaných členy SDH.
Od té doby tedy znovu hledáme domluvu, ve které se protnou potřeby občanů (zajištění služeb záchranné služby a požární ochrany) se zásadami dobrého hospodaření a současně přáními sboru dobrovolných hasičů.
Varianta nájmu pro jednotku dobrovolných hasičů
Sbor dobrovolných hasičů navrhuje, aby město za užívání objektu pro jednotku (především parkování hasičských aut) platilo roční nájemné 300 tisíc Kč. Když pomineme, že je obvyklou praxí řešit provozní fungování a financování takového domu dříve, než když je ve stadiu hrubé stavby, je to nabídka, která obsahuje mnohá rizika. Její myšlenka je jednoduchá a logická: získat jako SDH díky nájemní smlouvě bonitu, a tím možnost žádat o bankovní úvěr, který umožní dostavět a dovést ke kolaudaci část pro záchranku (část přízemí pro stání hasičských aut již je dle všeho zkolaudovaná). Vzhledem k dosavadním časovým průtahům a cenovým navýšením má nejen vedení města vážné pochybnosti o tom, že by náročný proces dostavby takto velkého a profesionálního zázemí včetně kolaudace pro užívání záchrannou službou bylo reálné při tomto scénáři zvládnout.
Sbor dobrovolných hasičů (SDH) Spolek, jehož činnost zahrnuje práci s mládeží, působení na kulturních a společenských akcích a podporu hasičských aktivit obecně. Spolek je vlastníkem pozemku na Solníkách a stavitelem polyfunkčního domu. | Jednotka sboru dobrovolných hasičů (JSDH) Jednotku tvoří hasičská auta a další vybavení, které je majetkem města, jehož je jednotka součástí. O techniku se starají a na výjezdy jezdí dobrovolníci ze SDH. Jednotka se personálně do velké míry kryje se spolkem (SDH), ale po formální stránce s ním nemá nic společného, je společnou aktivitou města a dobrovolníků. | Zdravotnická záchranná služba Momentálně sídlí u čerpací stanice na Žalově, ale vnitřní pronajaté prostory i nekryté stání jsou nevyhovující. Pokud se situace v dohledné, jasně definované době nezlepší, zcela reálně hrozí, že by z Roztok odešla do některé z okolních obcí, což rozhodně jako město nechceme dopustit. Záchranka má se sborem dobrovolných hasičů uzavřenu smlouvu o smlouvě budoucí, že bude využívat cca třetinu stavěného objektu, která bude oddělená. | Hasičský záchranný sbor (HZS) V tomto příběhu se prakticky nevyskytuje. Ale státní profesionální hasiči jsou v Roztokách také, sídlí v hasičské zbrojnici u fotbalového hřiště (nad „Myší dírou“) a aktuálně chystají zvětšení a povýšení typu stanice. Budova původně sloužila dobrovolným hasičům, poté byla nějakou dobu sdílená, ale legislativně už sdílení není možné, proto staví SDH polyfunkční dům. |
Varianta dostavby části pro záchranku městem a dočasné spoluvlastnictví
Město proto přišlo nejprve s nabídkou, která do určité míry kopíruje původní domluvu z roku 2022, ale nevytvořila by spoluvlastnictví trvalé, nýbrž dočasné, jež by po splacení a „odbydlení“ domluvené části investice zaniklo. Město by tedy investovalo do dostavby části pro záchrannou službu a dostavba by probíhala v jeho režii. Získalo by protihodnotu za investované finance (ne však v procentech, aby se po kolaudaci podíl nezměnil na úkor SDH). Protihodnotou by bylo spoluvlastnictví objektu. Investovaná částka by se městu postupně splácela. Zčásti z nájmu hrazeného záchrannou službou, zčásti tím, že by objekt užívala jednotka dobrovolných hasičů, která by si nájem tzv. odbydlela. Po splacení by spolek požádal město o převod jeho podílu na sebe a město by mu muselo vyhovět. Vedení města odcházelo ze schůzky s výborem s tím, že tato varianta je možná a že se bude jednat o podrobnostech. Poměrně složitou smlouvu, ošetřující rizika pro obě strany, připravoval během léta právník. Na posledním zasedání rady města jsme se ovšem dozvěděli, že SDH odmítá i spoluvlastnictví dočasné.
Varianta dostavby části pro záchranku městem a věcné břemeno
Na srpnovém zasedání rady města, kde byla členy SDH odmítnuta varianta dočasného spoluvlastnictví objektu městem, vyjádřili členové výboru souhlas s jiným řešením, kdy by protihodnotou za městskou investici bylo věcné břemeno. Bez spoluvlastnictví města by sice padla nevelká naděje, že by šlo část objektu stavět s využitím dotací, nicméně i varianta s věcným břemenem je pro město bez problémů ve hře. A tak vedení město zadalo právníkovi přípravu dokumentů pro tento typ domluvy: město by dostavovalo část pro záchranku, protihodnotou by bylo věcné břemeno využívání příslušné části objektu pro účely města, tedy pro jednotku dobrovolných hasičů. Na srpnovém zastupitelstvu jsme se ovšem dozvěděli, že SDH odmítá i tuto variantu a trvá pouze na svém návrhu, tedy pronájmu prostor městu.
Budeme jednat dále
Rozhodnutím zastupitelstva má rada města dále jednat s SDH o možných variantách. Jednat budeme, budeme samozřejmě hledat i jiné varianty zajištění služeb záchranného systému pro občany. Vedení města tak samozřejmě učiní, ale je nadále pevně přesvědčeno, že dostavba části pro záchranku městem, ať už s jakoukoliv férovou protihodnotou, je jednoznačně tou nejlepší cestou. Nabídka města pro SDH znamená obrovskou úsporu financí (pokud by si sbor bral půjčku a dostavoval objekt sám, investici významně přeplatí na úrocích). Znamená také kompletní servis města, mj. včetně výběru zhotovitele v soutěži, která může náklady ještě o něco snížit. Znamená časovou investici úřednického aparátu, stavební dozor, kontrolní dny, zařízení veškeré administrativy a právních služeb, zajištění poměrně náročné kolaudace pro účely záchranné služby a další. Město by neslo časové riziko a zajistilo, aby stavba byla hotova v čase, který je pro záchrannou službu akceptovatelný. A sbor dobrovolných hasičů by měl prostor soustředit se na svou práci – a na postupnou dostavbu druhé části objektu, kterou chce využívat ke svým aktivitám.
Je zde na místě připomenout, že město jednotku dobrovolných hasičů (JSDH) setrvale podporuje opravdu značně: ročně přispívá na činnost jednotky zhruba 700 000 Kč a dlouhodobě zajišťuje, aby její vybavení bylo na úrovni, která je někdy vyšší než u profesionálů (HZS). Navíc zrovna na konci srpna proběhla výměna staré Tatry za novou Scanii, přičemž město poskytlo výrazný doplatek, aby vybavení bylo kvalitní a aktuální. Současně s tím jsou nemalé finanční prostředky v rozpočtu města připraveny na dovybavení nové Scanie hasičskou technikou.
Čekají nás tedy další jednání a nezbývá než doufat, že povedou ke shodě města a SDH na řešení, které bude znamenat setrvání záchranné služby ve městě, a tedy vybudování jejího zázemí v jasném časovém horizontu, zajištění prostor pro jednotku dobrovolných hasičů i efektivní a ekonomické vynaložení financí a sil.
Jaroslav Drda, Zuzana Šrůmová, Tomáš Novotný