V polovině května zahajuje Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy výstavu Miloše Maliny (1904–1991), malíře, kterému vděčí za podstatnou část muzejní sbírky. K vidění budou díla předních umělců 20. století, mezi nimi květiny Václava Špály, zátiší Emila Filly či portréty Andreje Bělocvětova.
Miloš Malina odkázal muzeu celou svou pozůstalost, která vzhledem k jeho rozmanitým zájmům – sběratelství, amatérské archeologii, fotografování, restaurátorství i vlastní výtvarné tvorbě, představuje neobyčejně rozsáhlý soubor v počtu několik desítek tisíc exemplářů.
Výstava představí Malinu jako sběratele. Prostor dává zejména jeho výtvarné sbírce, která dosud nebyla uceleně představena a která provede návštěvníka klíčovými setkáními umělce s významnými osobnostmi své doby.
Malinův zájem o umění značně ovlivnilo jeho rodinné zázemí. Příbuzenské vztahy ho pojily se sochařem Bohuslavem Schnirchem i umělcem a továrníkem Frantou Anýžem, v jehož stopách šel studovat Umělecko-průmyslovou školu v Praze. Přestože studia nedokončil, o dvacet let později se na stejnou školu vrací jako asistent Emila Filly. Zde učí dnes uznávané umělce například sestry Válovy, Čestmíra Kafku nebo Libora Fáru.
Stává se členem Spolku výtvarných umělců Mánes, kde se dostává do společnosti malířů, jako jsou Václav Špála, František Tichý nebo František Janoušek. Jeho sběratelská vášeň ho sblížila také s fotografem Josefem Sudkem, kterého pravidelně navštěvoval a účastnil se jeho legendárních hudebních úterků.
Díky těmto kontaktům získal Miloš Malina výtvarná díla, která budou na výstavě prezentována. Doplní je sbírka uměleckých artefaktů, sloužících často jako předloha k Malinovým obrazům, a jeho archeologické nálezy.
V pořadí pátou výstavu Miloše Maliny připravilo muzeum k blížícímu se 120. výročí malířova narození. Srdečně zveme na zahájení výstavy, které se uskuteční ve čtvrtek 16. 5. od 17.00 hodin v Malé výstavní síni zámku Roztoky.
Anna Strasserová, historička umění