Město Roztoky již dlouhodobě spolupracuje se Svazem postižených civilizačními chorobami (ZO Roztoky) podporuje jeho činnost a reaguje na jeho podněty.
Spolupráce města s naší organizací sahá téměř třicet let nazpátek. Za tu dobu se nám podařilo vybudovat kvalitní komunikaci a velmi dobré vztahy, které umožňují pomáhat našim seniorům ve všech směrech. Služby města a aktivity spolku se navzájem doplňují.
Všichni se snažíme, aby se v našem městě senioři cítili co nejlépe, bylo k nim přistupováno s úctou a respektem. Vnímáme, že dožít se vysokého věku je úctyhodné, nicméně, že je především důležité se tohoto věku dožít kvalitně, v pohodě a s radostí.
Je důležité, abychom se i v seniorském věku účastnili společenských aktivit a akcí, scházeli se s přáteli a mohli si s nimi povídat. Právě odborníci doporučují účast ve spolcích, abychom nebyli osamělí a tzv. „neblbli“ z opuštěnosti a samoty.
Samozřejmě, že tzv. „blbnutí“ si moc nevybírá a demence může přijít, bohužel, na každého. Nicméně, proč to nechávat úplně osudu, když se můžeme alespoň pokusit tomuto předejít nebo alespoň oddálit nástup potíží. Všichni dnes už dobře víme, jak je důležité posilování mozku a duševní aktivita – luštění křížovek, sudoku, učení se novým věcem a také jazykům.
V poslední době však stále častěji od odborníků (na základě vědeckých výzkumů) také zaznívá, abychom nepodceňovali pohyb a tělesnou aktivitu. Velmi prospěšná je například alespoň chůze cca 30 až 45 minut – ideálně tak 3x týdně. Proto si následně přečtěte článek Pohybem proti stárnutí II., kde nám Rudolf Šimek předkládá své Desatero.
Desatero zdravého životního stylu vitálního seniora
- Zahoďte cigarety a nenahrazujte je žádnými šidítky. Plíce potřebují čistý vzduch a toho je dnes i bez tabákového kouře málo. Z mých prvních žáků, kteří se dnes blíží k osmdesátce, žije zhruba polovina, ale už žádný kuřák.
- Omezte pití alkoholických nápojů na jedno pivo nebo 2 až 3 deci vína denně. Tvrdému alkoholu se, pokud možno, vyhněte úplně. Větší dávky mohou poškodit srdce.
- Omezte ve své stravě živočišné tuky. Celkové procento tuku ve stravě by nemělo překročit 30 % energetického příjmu. Prospěšné jsou rostlinné oleje, zejména olivový.
- Řiďte se zásadami zdravé výživy. Maso (kvalitní, libové, ne uzeniny) konzumujte raději jen 1x denně. Zato si dopřejte tři porce zeleniny nebo ovoce. Obsahují důležité vitamíny a vlákninu.
- Mějte pod kontrolou příjem cukru, který nejvíce zvyšuje tělesnou hmotnost. Nachází se nejen v cukřence, ale i ve sladkém pečivu, marmeládách, nápojích a ovoci. A také příjem soli, která v nadměrném množství nepříznivě ovlivňuje krevní tlak. V běžné stravě je jí víc než dost, slánku na stole prakticky nepotřebujete.
- Omezte pití kávy a pravého čaje. Oba nápoje zvyšují krevní tlak a vedou ke zvýšenému vylučování moči, což z těla odvádí vápník, hořčík a další potřebné prvky.
- Dodržujte pitný režim, zejména v horkých dnech a při zvýšené námaze. Měli byste vypít minimálně 1,5 až 2 litry tekutin denně, z toho nejméně polovinu čisté vody, ne jen minerálek.
- Pokud neznáte hodnotu svého krevního tlaku, cholesterolu, cukru, kreatininu a dalších ukazatelů, které by měly být v normě, požádejte svého lékaře o rozbor krve a moči.
- Po konzultaci se svým praktickým lékařem ohledně svého současného zdravotního stavu na sobě začněte co nejdříve makat, jinak vám svaly postupně ochabnou a jejich restart je s postupujícím věkem stále obtížnější. Najděte si čas minimálně na 20 minut intenzivního pohybu denně. Vhodnému cvičení se budeme věnovat v příštím pokračování.
- Zatím ujděte denně alespoň 5 km. Podle posledních zjištění působí otřesy při chůzi významně proti osteoporóze, ke které dochází u starších lidí velmi často. Chůzi tak zcela nemůže nahradit ani cyklistika nebo rotoped.
Vladimíra Drdová
předsedkyně SPCCH Roztoky