
Jak pochopit něco tak složitého a zároveň křehkého, jako je město? A co pro nás vlastně město znamená? Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy se tímto tématem zabývá prostřednictvím dvou velkých výstavních projektů.
Interaktivní výstavu JÁ město již můžete se svými dětmi navštívit, Město pro každého? na motivy stejnojmenné knihy Osamu Okamury, Jiřího Franty a Davida Böhma právě připravujeme a otevřeme na konci května.
Výstava na motivy oceňované knihy
Nejen roztočtí, ale i další obyvatelé přípražských i jiných měst jistě dobře ví, jak moc důležité je nad veřejným prostorem přemýšlet a plánovat ho, aby sloužil všem a ne jen úzce vybraným skupinám.
Výstava Město pro každého? na toto stále aktuálnější téma městského rozvoje a jeho vlivu na každodenní život obyvatel reaguje a zaměřuje se na urbanistické fenomény, dilemata a každodenní dopady, které s sebou městské plánování nese. Pokládá otázku, zda skutečně žijeme ve městě pro každého a jak by takové město mělo vypadat.
Výchozím bodem se pro nás stala inspirativní kniha Město pro každého: Manuál urbanisty začátečníka Osamu Okamury, Jiřího Franty a Davida Böhma, kterou vydalo v roce 2020 nakladatelství Labyrint ve spolupráci s Nadací české architektury.
Za její originální obsahové i výtvarné zpracování získali autoři řadu ocenění, mimo jiné prestižní Bologna Ragazzi Award. Témata v knize obsažená ve výstavě dále rozvíjíme a posouváme prostřednictvím dialogu mezi architekturou a uměním, prostými odosobněnými fakty a lidskou individualitou.
Jak vidí město přední čeští umělci a umělkyně?
Výstava představuje město jako živý proměnlivý organismus na pozadí tvorby předních českých současných umělců a umělkyň, kteří se tématu veřejného prostoru a nakládání s ním dlouhodobě věnují a vyjadřují se k němu prostřednictvím různých uměleckých forem, jež mnohdy mají aktivistický nádech s přesahem do reálného světa.
Na výstavě si tak budete moci prohlédnout díla Krištofa Kintery, Kateřiny Šedé, Jiřího Franty a Davida Böhma, umělecké skupiny Rafani, Vladimíra Turnera, Jana Mlčocha, Jiřího Kovandy, Markéty Kinterové a dalších. Jejich díla budou vystavena na nelegálních reklamních nosičích, jež zaplavují veřejný prostor, okupují ho a přivlastňují. Touto instalací, jež se sama stává uměleckým vyjádřením a protestem proti takové praxi, dáváme nepovoleným billboardům nový smysl a využití.
Staňte se tím, kdo určuje podobu místa, ve kterém žijete
Stejně jako výše jmenovaná kniha, tak i připravovaná výstavy staví návštěvníky do role urbanistů, kteří mají možnost zkoumat a přehodnotit předkládané modely nefungujícího města, a podtrhuje potenciál reorganizace/přestavby, která ho může přeměnit v lepší místo pro všechny.
Chceme inspirovat návštěvníky, aby město a veřejný prostor začali vnímat jako nedělitelnou součást sebe sama, naučili se ho číst a dívat se na něho kritickým pohledem. Podnítit je nejen k zamyšlení, ale také k aktivní participaci na utváření jeho podoby. Protože když svému městu nerozumíte, tak ho ani nevlastníte.
O to se budeme snažit nejen prostřednictvím výstavy samotné, ale také skrze doprovodné programy, které chystáme pro veřejnost a žáky a studenty škol.
Výstavu společně otevřeme ve čtvrtek 29. května dětskou vernisáží a následně i oficiálním zahájením. Již teď vás srdečně zveme a těšíme se na setkání ve městě!
JÁ město
Trochu jiný pohled na město nabízí interaktivní výstava pro děti a jejich dospělé, kterou jsme otevřeli v půlce března. V JÁ město můžete zabloudit, pohoupat se, odpočívat, tančit, žasnout, nechat se unést, budovat i bořit, přetvářet, vystoupat a shlížet, pátrat, porovnávat a srovnávat, čerpat informace, přemítat nebo si pohrát…
A můžete se i najít. Malí i velcí návštěvníci se ocitnou mimo běžný čas a prostor. Z kulis nočního života vystoupají na věž, ztratí se v labyrintu tajemných uliček, ponoří se pod hladinu řeky, diskutují s umělou inteligencí. A i díky těmto zážitkům se pak návštěvníci mohou zamýšlet nad smyslem města a naší rolí v něm.
Nemusíte cestovat prstem po mapě ani objíždět turistické cíle, abyste zakusili radost z objevování nových souvislostí. Zveme vás k prožití několika rozličných příběhů a čekáme i na ten váš. Může se zdát být jedinečným a osobitým stejně jako každý z nás.
A třeba vás budou napadat otázky: Čím je pro mě město? Jaký má město smysl? Co město potřebuje? Kde je mé místo ve městě? Co dělat proto, aby mé město bylo lepším místem pro život? Při hledání odpovědí zde dozajista odhalíte stopy, které ve městě otiskli ti, kteří jím prošli před vámi.
Výstava JÁ město vznikla společnou prací tvůrců výstavy Šestý smysl města, návštěvníků Laboratoře smyslu města a týmu písecké Sladovny, kde byla uvedena v minulém roce, a my jsme moc rádi, že ji zde můžeme až do 1. 2. 2026 mít. Přijďte se podívat.
Těšíme se na vás!