V Česku se teď hodně debatuje o tom, kdy a kde naše našlápnutá země zaspala a proč v některých oblastech tolik zaostává. Přitom taková tradice! Za první republiky náš inovativní průmysl patřil ke světové špičce. A i po pádu totality jsme se v 90. letech pyšně cítili jako ekonomický tygr mezi postkomunistickými zeměmi. A najednou jim koukáme na záda.
Jedno z vysvětlení ekonomů zní, že se vyčerpal polistopadový český ekonomický model zvaný „malá Čína uprostřed Evropy“. Zkrátka už neplatí výhodná kombinace levné pracovní síly, laciných energií a surovin, díky níž byla země oblíbeným dodavatelem polotvarů pro Západ.
Najednou se o Česku mluví nehezky jako o skanzenu Evropy, jemuž ujíždí vlak. Byznys bije na poplach a vyzývá vládu k reformám, žádá restart země.
Mně ale přijde, že my Češi tím skanzenem tak trochu vlastně chceme být. Jsme totiž tak trochu jako brouk Pytlík. Všemu rozumíme nejlíp, jsme chytřejší než ostatní. Rádi každému poradíme, co a jak by měl dělat. Obklopeni hraničními kopečky jsme spokojení a zakuklení v české kotlině. Jsme konzervativní, bojíme se nového, dokonce se trendům v cizině rádi posmíváme.
Jako symbolický zlom mi přijde rok 2007, kdy Praha na příkaz Václava Klause odmítla futuristickou Národní knihovnu na letenské pláni od Jana Kaplického. To byl jasný vzkaz: Fuj, my tady žádné novoty nechceme!
Naposledy jsme to viděli na rozhodnutí německého koncernu Volkswagen, který kvůli elekromobilitě plánuje velkou transformaci. Ve Wolfsburgu asi nechtěli dopadnout jako architekt Kaplický, takže žádnou modernitu Čechům raději ani nevnucovali. Škodovce dali na starosti spalovací motory pro celou skupinu.
Samozřejmě existuje také spousta „vynálezů“, které bychom chtěli. Ale ne u nás na dvorku. Tak třeba obyčejné dálnice. Ty chce každý, jsou důležité, shodneme se. Ale ne u nás, pražský kruh odmítají například sousedé v Suchdole.
Gigafactory, továrnu na výrobu baterií? Jistě, to má budoucnost, hodila by se, ale jen ne proboha v lokalitě bývalého armádního letiště v Líních u Plzně. A co takhle těžba lithia, strategické suroviny dneška, bez něhož se neobejdou elektromobily ani nová energetika? Ano, to je ropa dneška zajištující bohatství, ale nešlo by to někde jinde než na Cínovci?