V muzeu máte možnost navštívit rozsáhlou výstavu betlémů reprezentující výběr z vlastních sbírek. Představeny jsou betlémy stavěcí, skříňkové, kompaktní, mechanické, rozkládací, ale také betlémové archy. Samotná sbírka v sobě zahrnuje artefakty od jesliček z několika významných betlémářských center (Ústí nad Orlicí, Příbram, Králíky, Podkrkonoší) přes hlavní typy tištěných betlémů napříč 20. stoletím až po ukázky individuální autorské produkce z posledních 30 let.
K vánoční tradici části křesťanského světa patří stavění jesliček jako výraz osobního vztahu člověka k biblickému příběhu Kristova narození. S Vánocemi je kromě jejich náboženského a duchovního rozměru spojena řada vnějších znaků, které měly v různých obdobích různou podobu a důležitost. Kromě obřadních pokrmů a zvykoslovných úkonů k těm nejvýraznějším patřilo stavění betlémů, jež bylo starším zvykem než dnešní symbol Vánoc – ozdobený stromeček, který do Čech pronikl z Německa začátkem 19. století.
Stávající muzejní sbírku, s jejímž výběrem výstava seznamuje, tvoří kolem 130 kusů betlémů různého typu. Zhruba 40 představuje ucelené trojrozměrné komplety, dalších 20 kusů jsou papírové rozkládací betlémy (leporelového či skládacího typu), ostatní betlémy jsou tištěné, částečně vystříhané a částečně ve formě archů. Kromě těchto celků je součástí sbírky také několik desítek samostatných betlémových figurek, většinou se jedná o polychromované dřevořezby různých proveniencí, ojediněle o figurky z chlebové hmoty a papírmaše. Na výstavě bude k vidění 40 trojrozměrných artefaktů různých velikostí – od velkých stavěcích betlémů po miniatury a 12 plochých archů.
K nejcennějším artefaktům náleží velký stavěcí betlém z Ústí nad Orlicí, který obsahuje na 400 figurek, architektur a doplňků malovaných ručně vaječnou nebo klihovou temperou na lepence. Autorem většiny z nich je nejslavnější orlickoústecký malíř Jarolím Štantejský. Betlém vznikal od poslední čtvrtiny 19. století po počátek 20. století, některé z figurek jsou na zadní straně datovány. K rozměrným betlémům patří také stavěcí betlém příbramského typu (Slámův betlém z Milína) s vyřezávanými a barevně lakovanými figurkami, stejně tak jako stavěcí betlém z východních Čech, který obsahuje na stovku vyřezávaných figurek a dalších součástí.
V rámci snah o doplňování a zkvalitňování sbírky se v loňském roce muzeu podařila mimořádná akvizice, kterou představuje pravděpodobně největší sbírka papírových tištěných betlémů v ČR. Vytvořil ji pražský sběratel Ing. František Karas (1941–2020), který byl dobře znám nejen v betlémářských kruzích, ale půjčovala si od něho jednotlivé betlémy i celé výstavní kolekce řada českých muzeí. Sbírka obsahuje přes 700 položek betlémů. Do letošní muzejní výstavy bude zařazen jen malý výběr z této sbírky, její komplexní představení muzeum plánuje na rok 2025.
Komentované prohlídky výstavy s její autorkou PhDr. Ivanou Kubečkovou:
- neděle 3. prosince od 14 hod.
- neděle 10. prosince od 10 hod.
- neděle 17. prosince od 11 hod.
- sobota 30. prosince od 14 hod.
Rezervace vstupenek na www.muzeum-roztoky.cz.
Výstava Betlémy ze sbírek Středočeského muzea v Roztokách u Prahy se koná od 10. listopadu do 25. února 2024. K výstavě byl vydán rozsáhlý katalog, který si můžete zakoupit na pokladně muzea.