
Dne 23. dubna 2025 oslavila 95 let paní Zdeňka Křtěnová roz. Chalupecká z Kralup nad Vltavou, narozena v roce 1930 v Zemské nemocnici Praze.
Svůj celoživotní zájem zasvětila historii, umění, hudbě, literární činnosti a soustřeďování kulturních a historických faktů, cenných regionálních informací o životě, kultuře, pověstech, zvycích a tradicích na Mělnicku, Kralupsku, Kladensku, Velvarsku a dále na Roztocku/Levohradecku.
Tam po smrti své maminky Barbory vyrůstala v láskyplném rodinném kruhu s tatínkem Antonínem Chalupeckým, jeho sestrou, knihovnicí, tetí Karlou Součkovou, babičkou Bertou a světoběžníkem a dobrodruhem dědou Karlem Chalupeckým, po kterém je, díky jeho zásluhám v historii Levého Hradce, pojmenována v Žalově ulice.
Počátkem padesátých let se s manželem Vladimírem Křtěnem, Sokolem Podřipské župy, rodákem z Dolan, odstěhovali do Velvar, kde v letech 1961–1965 pracovala jako tajemnice Kulturního domu a posléze v letech 1967–1985 jako ředitelka Městského muzea Velvary.
Oba z manželů byli členy velvarského ochotnického spolku Tyl, který zkoušel a hrál v hotelu Záložna na náměstí. V letech 1967–1984 při své práci v muzeu rovněž psala kroniku města Velvar. Na podzim roku 1968 se s manželem a dvěma dcerami odstěhovali do Mělníka, odkud dojížděla každý den do práce do Muzea Velvary. V roce 1989 se přestěhovali do Kralup. Po smrti manžela (2001) žije stále v Kralupech nad Vltavou.
Paní Křtěnová prožila bohatý život, ve kterém se prolínala její velká láska k historii, kultuře, hudbě, literatuře, umění, cestování a zvířatům s veselou a přátelskou povahou. Její profese, vášně a nadšení jí daly možnost poznat mnoho zajímavých lidí, se kterými ji pojí celoživotní přátelství.
Svoji velkou část života prožila ve společnosti manžela a dvou dcer, s několika pejsky a do roku 2023 s milovaným Pepikem, ochočeným havranem, kterého před 25 lety našla na ulici jako holátko, ujala se ho a nazývala ho svým třetím dítětem. Ke dvěma dcerám tak přibyl jejich bratr, jak s oblibou říkala.
Svá díla a své poznatky publikovala v periodikách (například Kladenská záře a Svoboda), v regionálních a odborných listech a časopisech (Dolany, Velvary, Veltrusy, Chatař…), ve vlastivědných zpravodajích a muzejních sbornících (Roztoky, Mělník, Kralupy, Slaný, Velvary) a dalších tiskovinách a mediích.
Svojí činností se významně zasloužila o rozvoj a posílení kulturního a historického povědomí v širokých regionálních souvislostech.
V roce 1996 obdržela Zvláštní cenu Lyry Pragensis za soutěžní sonet v prvním ročníku Seifertovy Kralupy.
Popřejme tedy ze srdce paní Zdeňce Křtěnové ještě mnoho dalších šťastných let, hojnost zdraví a přemíru obdivuhodného optimismu a humoru, kterými i přes svůj vysoký věk a různé neduhy neustále překypuje.
S úctou a láskou
rodina a přátelé